ABD Büyükelçisi Türkiye Dışişleri'ne çağrıldı

ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Erdoğan’ın ziyareti sırasında ABD’de korumalara yapılan muamele protesto edildi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Dışişileri Bakanlığı’na çağrıldı ve protesto notası verildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta Washington’u ziyareti sırasında, Büyükelçilik Kançılaryası önünde ABD güvenlik personelinin Sayın Bakanımızın yakın koruma ekibine karşı yerleşik diplomatik kural ve teamüller hilafına sergilemiş oldukları profesyonelliğe aykırı saldırgan davranışlar bugün Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi nezdinde sözlü ve yazılı olarak protesto edilmiş, ABD makamlarının bu olayı soruşturması ve gerekli açıklamanın tarafımıza yapılması resmen talep edilmiştir.

GÜVENLİK ZAAFİYETİ

Açıklamada şöyle devam edildi: “ABD Büyükelçisi ile yapılan görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanımızın Vaşington’da bulunduğu süre zarfında karşılaşılan ve ABD makamlarının gerekli önlemleri programın her aşamasında alamamasından kaynaklanan güvenlik zaaflarının, diğer her açıdan başarılı geçen bu önemli ziyareti gölgeleyemeyeceği vurgulanmıştır.”

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

1.2 K