‘ABD-Türkiye ilişkileri onarılabilir’ 

ABD Başkanı George W. Bush döneminde Ulusal Güvenlik Danışmanı olan, Atlantik Konseyi Başkan Yardımcısı Stephen Hadley, Fethullah Gülen ve PYD’ye destek konusunda iki ülke arasında anlaşmazlık olduğunu belirterek “Birlikte (ilişkiler) onarılabilir” dedi.

Türkiye, Trump’tan ne bekliyor?

Yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve başlamak üzere yemin etmesinin arifesinde Türk-ABD ilişkilerindeki sıkıntının aşılmasına katkıda bulunmak üzere bir dizi sessiz temas gerçekleşti.

Atlantik Konseyi bünyesinde daha önce Amerikan yönetiminde bulunmuş, şimdi Trump’a ‘dışarıdan destek’ veren bir grup etkili isim Türkiye’de iki gün süren önemli görüşmeler yaptı.

Önce İstanbul’da TÜSİAD, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi ve Türk Amerikan İş Konseyi ile görüşen heyetin temaslarındaki ağırlık Ankara’da oldu. Heyet Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji Bakanı Berat Albayrak ile görüştü. Başkanlığını Atlantik Konseyi Başkan Yardımcısı Damon Wilson’un yaptığı heyette dikkat çeken isimler arasında eski Başkan George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, Başkan Baracak Obama’nın emekli Ulusal Güvenlik Danışmanı, eski NATO komutanı James Jones ve hem Bush, hem Obama dönemlerinde ABD’nin Ortadoğu ve Suriye siyasetinde özel temsilcilik görevlerinde bulunmuş kıdemli diplomat Frederic Hof da vardı.

‘TÜRKİYE AÇISINDAN ANLAŞILABİLİR SORUNLAR’

Hadley’nin Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin’e yaptığı açıklamalar şöyle:
“İlişkilerin sınavdan geçtiği bir dönemdeyiz ve bu da birkaç etkene bağlı. Birincisi, 15 Temmuz darbe girişimi. ABD yönetiminin ve halkının bu girişimin Türk demokrasisine oluşturduğu tehdidi anlamakta ve kayıtsız şartsız tepki vermekte yavaş kaldığını düşünüyorum. Bu yanlış oldu. İkincisi, ortada koca bir Fethullah Gülen konusu var ve ABD’de oturup (Türkiye’deki) işlere karışmayı sürdürüyor. Ve bir de kuzey Suriye’de PKK ile bağlantılı PYD’ye destek verme konusu var. Türkiye açısından anlaşılabilir sorunlar bunlar.”

‘BU ZİYARETLE TÜRK TARAFININ KAYGILARINI ANLADIK’

“Bu ziyaretimiz Türk tarafının kaygılarının doğasını daha derinden anlamamızı sağladı. İlişkilerimizin ciddi bir aşamasındayız, ama izlenimim bunun geri dönülemez, onarılamaz bir noktada olmadığıdır. Eğer taraflar bu yönde birlikte çalışırsa, onarılabilir. (ABD’deki) Yeni yönetimin bu yönde çaba harcayacağına dair umut var. Ve sanıyorum bu olursa Türkiye’nin de somut karşılık vereceğini düşünüyorum.”

’20 OCAK YENİ BİR FIRSAT YARATACAK’

“ABD’de ve Türkiye’deki pek çok insan gibi ben de (Trump’ın görevi alacağı tarih) 20 Ocak’ın yeni bir fırsat yaratacağına inanıyorum. Yeni yönetimin bu fırsatın avantajını değerlendirip Türkiye ile ikili sorunları gündeme alması ABD’nin Ortadoğu’daki diplomatik, askeri ve ekonomik mevcudiyetine yeniden eğilmesine ve yeniden ağırlığını koymasına da yarayacaktır. Bunu yapabilmemiz hem ABD’nin hem Türkiye’nin çıkarlarına olacaktır.”

kaynak: Sputnik

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

602