“ABD Türkiye’yi kaybetmeden Kürtlere desteğini sürdürmek istiyor”

“Washington’un bu politikasının hangi düzeyde başarılı olacağı bölgede yaşanacak süreçlere bağlı”.

Rusyalı uzman Mehmet Emin Dürre, Yeni Çağ Azerbaycan‘a yaptığı açıklamada, ABD’nin PKK terör örgütünün üç özgür liderinin başına yüklü miktarda para ödülü belirlemesi sonrası Washington’la Ankara’nın anlaşma imkanlarını yorumladı.

Dürre’ye göre, bu adım ABD’nin Türkiye’yi kaybetmeden Kürtlere yönelik desteğini sürdürme çabasıdır:

“Son zamanlarda bölgede bazı ilginç olaylar yaşandı ve hiçbirinin tesadüf olduğunu sanmıyorum. ABD İran’a yönelik yeni yaptırımlar uygulasa da Türkiye, Washington’un belirlediği kısıtlamaların dışında kaldı.

Sonrasındaysa ABD, PKK elebaşlarından 3’nün başına para ödülü koydu. Paradoks tam da burada başlıyor: ABD, Türkiye’yi kaybetmeden Kürtlere desteğini sürdürmek istiyor. Washington hem de Kürtlerin PKK adıyla anılmayacak yeni bir imajını çizmeye çalışıyor.

Bence ABD’nin bu konudaki niyeti açık. Peki Washington bu numarasıyla ne kadar başarı elde edebilecek mi? Eğer Türkiye’nin seçme şansı olmazsa Washington’un bu planı gerçekleşebilir. Ama bunun için bir süre beklemeleri gerekecek.

Genel olarak bu sürenin uzunluğu bölgedeki süreçlerin, özellikle de İdlib ve elbette ki İran çevresindeki olayların olası gelişimine bağlı olacak. Mevcut durumda her şey olabilir.

Erdoğan’ın iyi bir siyasetçi olduğunu dikkate alarak Kürtlerle ilgili yeni bir açılım sürecinin şahidi olabiliriz. Bu konuda yanıtlanması gereken en önemli soru, bu süreçte Kürtleri kimlerin temsil edeceğidir”.

Kafkas Ömerov

www.yenicag.info

1.3 K