ABD’de terör saldırısı

ABD’nin New York şehrinde bulunan Manhattan bölgesinde bisiklet yolundaki yayaların üzerine ateş açıldı, 8 kişinin hayatını kaybetti. En az 11 kişi ise yaralandı.

New York’un aşağı Manhattan bölgesinde, Dünya Ticaret Merkezi yakınında silah sesleri duyulduğu ihbarı üzerine polis olaya müdahale etti. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, saldırının terör eylemi olduğunu ve 8 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralı olduğunu açıkladı.

De Blasio, 6 kişinin olay yerinde, iki kişinin de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini belirtti. ABD basınında saldırganın Özbek asıllı 29 yaşındaki Sayfullo Habibullaevic Saipov olduğu iddia edildi. Saldırgan yaralı olarak gözaltına alındı.

New York Valisi Andrew Cuomo ise saldırganı “yalnız kurt” olarak tanımladı ve tek başına hareket ettiğini söyledi.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Trump attığı twitte, “Tanrı ve ülkeniz sizinle” dedi.

NEW YORK EMNİYET MÜDÜRÜ, DEVAM EDEN BİR TEHLİKE OLMADIĞINI BELİRTTİ

New York Polis Departmanı Şefi James O’Neill ise saldırganın kiralık bir kamyoneti bisiklet yolunda insanların üzerine sürdükten sonra bir okul aracına çarparak durduğunu söyledi

O’Neil, elinde iki sahte silahla kamyonetten çıkan saldırganın polis tarafından karnından vurularak gözaltına alındığını ifade etti.

www.yenicag.info

1.1 K