Afrin Türkiye için neden bu kadar önemli?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen Afrin, Türkiye’nin sınırında askeri hazırlıkların yapılmasıyla vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Peki Afrin nerededir? Ülkenin sınırında yer alan Afrin, Türkiye için neden bu kadar önemlidir? İşte Afrin hakkındaki bilgiler…

Afrin, Suriye’nin Kuzeybatısında yer alan ve 50 binin üzerinde nüfusa sahip bir kenttir. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde toplanan Milli Güvenlik Kurulunda yaptığı açıklama da, ‘’tehditlerin bertaraf edilmesi için gereken adımlar derhal ve kararlıkla atılacağını’’ belirtti. Bunun üzerine gündemden düşmeyen askeri operasyon öncesinde vatandaşlar Afrin hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyor.

AFRİN’İN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ!

Tarihi Hititlere, M.Ö. 1000’lere kadar uzanan ve önemli tarihsel kalıntıları barındıran Afrin çok erken dönemde, Kudüs’ün de fethedildiği 637 yılında Müslümanların hâkimiyetine girdi. Osmanlı döneminde Afrin Kilis’e bağlı bir kaza konumundaydı. Haritaya bakıldığında Afrin, Türkiye içlerine bir koç başı gibi uzanan coğrafi bir mevkiye sahip. Şayet Afrin bölgesi de teröristlerden temizlenirse, Türkiye’nin güney sınırında yaklaşık 10 bin kilometre karelik bir alan Türkiye nüfuzunda olacak.. Fırat Kalkanı harekatının icra bölgesi ve İdlib’in ardından Afrin’de yapılacak bir harekatla, Doğu Akdeniz’e ulaşmayı hedefleyen PKK kuşağı tamamen engellenmiş olacak.

PYD-YPG’NİN TERÖR KOLU

Afrin, PYD-YPG’nin oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun batı ucudur. Bölgenin coğrafyasına ve terör gruplarının elindeki silah gücüne yakından bakalım.

2012 yılında Esad yönetiminin çekilmesiyle YPG bölgeyi ele geçirdi. Ama asıl etkinliğini 2015’den itibaren gösteriyor. Bölgenin en önemli stratejik noktası olan Minig Havaalanını ise 11 Şubat 2016’da ele geçirdi. Son saldırılarında YPG 300’e yakın köy ve kasabayı işgal etti. Bu bölgeden Türkiye’ye hem taciz oluyor, hem de Türkiye’nin sınırında terör örgütü PKK’nın uzantısı bir yapılanma bulunuyor.

Geçmişte Afrin ve çevresinde 200 bine yakın bir nüfus vardı ama göçlerle bu sayı 500 bine ulaştı. Nüfusun yarısını Araplar oluşturuyor. Diğer yarısı ağırlıklı olarak Kürtler ve yüzde 8lik bir oranla türkmenler. Ve askeri durum… “Suriye Demokratik Güçleri” adı verilen oluşum, Afrin’de PKK uzantılı YPG ile kadın teröristlerin oluşturduğu YPJ’den meydana geliyor. Sayıları toplam 12 bin. Bölgede ayrıca, 2000 kadar “Ceyşul Suvvar” adı verilen silahlı bir yapılanma bulunuyor.

Afrin’de Amerikan ordusunda görevli “Elite Force” denilen seçkin asker grubu da var. Ama bunların sayısı 100’ü geçmiyor. Rusların da güneyde, eğitim amaçlı konuşlandırılmış 70 askeri bulunuyor. YPG’nin elinde silah olarak neler var? ABD ordusunun yardımıyla gelen; 6 bin adet piyade sınıfı ağır makineli tüfek, 3 bin 500 adet doçka tabir edilen tekerlekli ağır makineli tüfek, 100 adet anti-tank roketi, 250 adet farklı çapta havan sistemi, 300 adet gece görüş ve hedef işaretleyici dürbünü.

Ayrıca, YPG’nin elinde lazer güdümlü anti-tank sistemlerinden Javelin de bulunduğu biliniyor, ama sayı belli değil. Amerikan ordusu YPG’ye 2000 adet zırhlı personel taşıyıcı da hibe etti.

kaynak: Haber7

www.yenicag.info

1.3 K