AKP'den Azerbaycan aleyhine oy kullanan Türk milletvekillerine sert tepki - Özel  

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Azerbaycan aleyhine oy kullanan CHP’li milletvekillerine tepkiler yağdı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Türkiye delegasyonu üyesi, AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, 2002 yılından itibaren Türkiye ve Azerbaycan’ın AKPM’de dayanışma halinde olduğunu söyledi:

“Dünyanın ve özellikle Avrupa’nın karmaşık ortamında Parlamenter Meclis’in gündemine getirilen subjektif nitelikli raporların iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Parlamenter Meclis’teki farklı dünya bakışlarına sahip grupların Türkiye ve Azerbaycan’a yaklaşımlarındaki önyargılar öteden beri bilindiği halde CHP’li delegasyon üyelerimizin kardeş Azerbaycan’a ilişkin içeriği tartışıla bilecek bir raporun lehinde oy kullanmaları üzücü bir durum oluşturmuştur. Azerbaycan’ın Avrupa Konseyi’ne üye olmasından sonra ve özellikle AK Parti’nin 2002 yılında iktidara gelmesiyle biz, daima Azerbaycanlı kardeşlerimizle çalışmalarımızda dayanışma içinde olmuşuz. Deniz Baykal gibi deneyimli bir siyasetçinin de içinde bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin Azerbaycan’ın aleyhinde oy kullanmasının iki kardeş ülke arasındaki ilişkileri etkilemeyeceğinden eminiz. AK Parti olarak biz Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi çatısı altında Azerbaycanlı milletvekili kardeşlerimizle sıkı dayanışma ve işbirliği içindeki çalışmalarımızı devam ettireceğiz”

Eski Milli Eğitim, Kültür ve Turizm Bakanı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı da YeniÇağ Haber‘e konuştu:

“Gerek Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi ve gerekse öteki uluslararası kuruluşların çatıları altında iki kardeş ülke olan Türkiye ve Azerbaycan daima bir birlerini destekleye gelmişler. Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi’nde CHP’li milletvekillerinin Azerbaycan aleyhinde oy kullanmaları aklıma Ak Parti’nin ilk iktidar yıllarında yaşadığı bir olayı getirdi: 2004 yılı Nisan ayında Parlamenter Meclis’teki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ilişkin bir oylamada Azerbaycan milletvekilleri çekimser kalmış ve olay Türkiye’de tepkilere neden olmuştu. Türkiye’de tepki toplayan bu olaydan birkaç ay sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’in talimatlarıyla tüm ambargoları delerek Bakü’den Lefkoşa’ya ilk kez doğrudan uçak uçtu. Üç ay önce Azerbaycan’ı eleştiren siyasetçiler medya bu kez Azerbaycan’dan ve Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev’den özür diledi. CHP’li milletvekillerinin kardeş Azerbaycan’ın aleyhinde oy kullanmalarını tarih unutmayacağı gibi, olay iki kardeş ülke arasındaki ilişkileri de kesinlikle olumsuz yönde etkilemeyecektir. Parlameter Meclis’teki Cumhuriyet Halk Parti’li milletvekillerinin hatalarını iyi analiz edeceklerini ve bundan sonrakı süreçlerde hatalarını telafi ederek Parlamenter Meclis’in çatısı altındaki çalışmalarda kardeş Azerbaycanla olan dayanışma aktimize sadık kalacaklarını umuyorum”

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye delegasyonu üyesi, AK Parti Osmaniye Milletvekili Suat Önal, bu adımın yakışık almadığını söyledi:

“Tüm uluslararası kurum ve kuruluşlarda Türkiye ve Azerbaycan tam bir kardeşlik duyğusu içersinde hareket ederken Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde delegasyonumuzun Cumhuriyet Halk Parti’li üyelerinin kardeş Azerbaycan’ın aleyhinde oy kullanmaları en yumuşak haliyle, yakışık almamıştır. Bizim uluslararası arenada güçlerimizi entegre etmemiz gerekirken CHP’li milletvekillerimizin hangi gerekçeyle olursa olsun bu şekilde pozisyon almalarının mantıklı bir izahı bulunmamaktadır. CHP’nin bu tutumu iki kardeş ülke arasındaki ilişkileri asla zedelemeyeceği gibi en yakın gelecekteki oylamalarda kendilerinin bu hatayı anlayarak telafi edeceklerine adım gibi eminim”

www.yenicag.info

2.6 K