Aliyev Batı`ya yüklendi: "Camileri kapatanlar, domuz kellesi atanlar bize ders mi verecek?"

Cumhurbaşkanı Aliyev, “Camileri kapatanlar, camilere domuz kellesi atanlar bize ders mi verecek?” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva, Ermeni işgalinden kurtarılan Ağdam’a dün 27 yıl sonra tarihi ziyaret gerçekleştirdi.

Ağdam Cuma Camii`si önünde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Aliyev, önemli açıklamalarda bulundu.

İşgalden kurtarılan topraklardaki hırıstiyan mabetlerine göre bazı Batı ülkelerinin duyduğu rahatsızlığın boşuna olduğunu söyleyen Aliyev, “Kimse rahatsız olmasın. Özellikle de islamafobiyi alevlendiren, İslamın kutsal bildiklerini hakarete sessiz kalan, hatta buna hak kazandıran Batı ülkeleri liderleri. Onların bu konu hakkında konuşmaya hakları yoktur.” ifadelerini kullandı.

Aliyev`in açıklamalarından öne çıkanlar:

“Askerlerimiz aslanlar gibi savaştılar”

Bildiğiniz üzere 20 Kasım`da Ağdam şehri ve Ağdam ilinin işgal altında olan kısımları kurtarılmıştır. Bugün buradayım, Ağdam kentindeyim. Ağdam Camii`ni ziyaret ettim, Azerbaycan Devlet Bayrağı`nı göndere çektim.

Biz tarihi görevimizi yerine getirdik, işgal olunmuş toprakları düşmandan kurtardık.

Biz bu topraklara Azerbaycan halkının, şehitlerimizin canı kanı pahasına, kahramanlarımızın cesareti sayesinde döndük.

Bugün bir çok gelişmiş ülkelerde bizim tecrübelerimiz öğreniliyor. Bayrağımızı kaldıran, düşman mevzilerine sancan askerimizdir. Bizim askerlerimiz aslanlar gibi savaştılar. Şehitler verdik. Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Yaralı askerlerimize şifalar versin. Şuşa`nın işgalden kurtarılması operasyonu tarihte ebediyen kalacaktır. Dereden, ormanlardan, dağlardan geçerek hafif silahlarla yüz yüze savaşarak düşmanı mahvettik, Karabağ`ın tacı olan Şuşa`nı azad ettik.

Savaşın tüm sırlarını açmak için henüz erken. Zaman gelecek çok ilginç konular gün yüzüne çıkacak. Biz Ağdam`ı zaten alacaktık, operasyon planlanıyordu. Fakat kayıplar olcaktı. Bu nedenle Şuşa`nı ve 9 Kasım`da 70`ten fazla köyü kurtardıktan onra düşmanın beli kırıldı, teslim oldu, beyaz bayrak kaldırdı, benim şartlarımı kabul etti ve yenilgiyi itiraf etti.

Ben verdiğim tüm röportajlarda Paşinyan`a söylüyordum. Bir başkası değil, şahsen sen tarih ver ve yenilgiyi kabul ettiğini kendin söyle. Ben bunu başardım. Eğer önceden benim sözümü dinleseydi şimdi böyle rezil duruma düşmezdi.

“Hocalı katilleri, sizi mahvettik”

Ağdam şehrinin tamamı yıkılmış. Burayı 1990`lı yıllarda barış anlaşması imzalanarsa Azerbaycanlılar yaşayamasın diye yıkmışlar. Her yere mayın döşenmiş. Ama yanlış yaptılar. Biz Ermenistan ordusunun mahvettik. Ermenistan ordusu artık yok. Biz Köçeryan, Sarkisyan ordusunu mahvettik. Biz onları yendik. Paşinyan kim ki? Şimdi onun hakkında konuşmak istemiyorum. Köçeryan, Sarkisyan, siz diz çöktünüz. Siz bu toprakları böyle harabeye dönüştürdünüz, siz bu camiyi yıktınız. Ben buradayım, sizin yıktığınız caminin önünde, kendi ordumla buraya geldim. Galip olarak geldim. Siz ise ömrünüzün sonuna dek mağlup edilmiş, korkak damgası ile yaşayacaksınız. Ne saklanıyorsunuz fare gibi? Köçeryan, Sarkisyan, size diyorum. Paşinyan hiç kim. Şimdi onun tek derdi var, o da hakimiyette kalmak. Tüm muhalefeti gözaltına aldırıyor. Batı da buna susuyor.

Savaş suçluları, Hocalı katilleri, sizi mahvettik. Azerbaycan askeri sizi mahvetti. İyi de yaptı!

Bugün burada, barbarlar tarafından yıkılmış caminin önünde diyorum; mutlu insanım. Bir daha Allah`a şükür ediyorum, benim dualarımı işitti, bu gücü bana verdi.

Türkiye`ye teşekkür

Bu 44 günde bize manevi ve siyasi destek veren Türkiye Cumhuriyet oldu, benui kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu, bir kaç müslüman ve gayrimüslim ülkelerin başkanları oldu.

“Kim bizi suçlayabilir? Camileri kapatan mı? Camilere domuz kellesi atan mı?”

Savaş bittikten sonra artık Batı dairelerinden bazı Batı liderleri Azerbaycan`ın işgalden kurtardığı topraklardaki hıristiyan tapınaklarının durumunun nasıl olacağı konularını gündeme getiriyor. Kimse rahatsız olmasın. Özellikle de islamafobiyi alevlendiren, İslamın kutsal bildiklerini hakarete sessiz kalan, hatta buna hak kazandıran Batı ülkeleri liderleri. Onların bu konu hakkında konuşmaya hakları yoktur.

Kim bizi suçlayabilir? Camileri kapatan mı? Camilere domuz kellesi atan mı? Bunlar mı bize ders verecek? Bizim tarihi eserlerimiz devlet tarafından korunuyor.

Minsk Grubu eşbaşkanları birkaç yıl önce burayı (camiyi) ziyaret etmiştiler. Peki neden bir şey yapmamışlar? Bazı Batı liderleri neden rahatsız olmamış bundan? Demek müslüman camilerine hakaret edilebilir, inek, domuz beslenebilir, yıkılabilir? Böyleyse gidip kendi ülkelerindeki sorunlarla meşgul olsunlar, bizim işimize burunlarını sokmasınlar. Herkes kendi işiyle meşgul olsun. Bizim işimize karışmak isteyenlerin cevabını verdik ve veriyoruz.

Biz zaferimizi demir yumruk sayesinde, düşmanı kovarak kazandık ve şimdi kendi toprağımızdayız.

Yaşasın Azerbaycan halkı, yaşasın Azerbaycan askeri! Ağdam bizimdir! Karabağ Azerbaycan`dır!”

www.yenicag.info

235