Aliyev, Blinken’e Biden’ın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasından duyduğu rahatsızlığı iletti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını sözde “soykırım” olarak nitelemesinden duyduğu rahatsızlığını iletti.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i aradı.

Azerbaycan ile ABD arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesine değinen ABD Dışişleri Bakanı, ilişkilerin daha da güçlendirmenin önemini vurguladı. enerji güvenliği ve bölgesel güvenlik konularında işbirliğinden bahsetti. Enerji güvenliği ve bölgesel güvenlik alanlarında işbirliğine dikkatı çekerek, Güney Gaz Koridoru projesinin başarılı bir şekilde uygulanmasının önemini vurguladı ve Azerbaycan’ın Afganistan’da barışı koruma misyonuna katılımını takdir etti.

Telefon görüşmesi için minnettarlığını ifade eden Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan-ABD ilişkilerinin zengin bir tarihe sahip olduğunu kaydederek, Güney Gaz Koridoru projesinin uygulanmasına verdiği destekten dolayı ABD hükümetine bir kez daha teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Aliyev, bölgesel güvenlik alanında işbirliğine değinerek, Afganistan’da barışı koruma misyonunun faaliyete başlamasının ilk aşamasından itibaren Azerbaycan’ın da katılımının önemini vurguladı.

Görüşmede, Ermenistan-Azerbaycan savaşı sonrası durumla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın bu konudaki tutumunu kaydederek, Ermeniler tarafından tahrip edilen bölgelerde imar çalışmalarının gerçekleştirildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev aynı zamanda bölgede iletişimin açılmasının öneminden bahsederek uzun vadeli barışı sağlama konusunda Azerbaycan’ın tutumunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Aliyev ve ABD Dışişleri Bakanı aynı zamanda AGİT Minsk Grubu’nun gelecekteki faaliyetlerine ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Telefon görüşmesi sırasında taraflar, Azerbaycan’da demokratik süreçlerin geliştirilmesi, insan haklarının sağlanması, siyasi çoğulculuğun korunması ve sağlanmasının önemini vurguladı.

Blinken, Özgürlüğe Destek Yasası 907. maddenin bu yıl da askıya alındığını kaydetti. Bundan dolayı teşekkürünü ifade eden Cumhurbaşkanı Aliyev, geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı’nın sözde Ermeni soykırımına ilişkin yaptığı son açıklamasına değinerek, Türkiye’nin Azerbaycan’ın yakın dostu ve müttefiki olduğunu, savaş sonrası dönemde bölgemizde çok önemli ve olumlu bir rol oynadığını kaydederek, ABD Başkanı’nın bu açıklamasının Azerbaycan yönetimi ve kamuoyu tarafından endişeyle karşılandığını belirtti.

www.yenicag.info

105