Aliyev: “Ortak Merkez ne kadar çabuk faaliyete başlarsa o kadar iyi”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ağdam’da inşası süren Türkiye-Rusya Ortak Merkezi için, “Ne kadar çabuk faaliyete başlarsa o kadar iyi olur çünkü savaşın üzerinden yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen hala tehditler ve tehlikeler var” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, işgalden kurtarılan Ağdam’da konuşlanacak Türkiye-Rusya Ortak Merkezinin binasının yapımının en geç 2 hafta içerisinde tamamlanacağını belirtti.

Ermenistan ateşkesi ihlal etti

Aliyev, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesini kabulünde yaptığı konuşmada, Ermenistan’ın ateşkesi ihlal ettiğini ve Azerbaycan ordusunun savaş sonrasında da şehitlerinin bulunduğunu söyledi.

Aliyev, işgalden kurtarılan topraklarda, Erivan yönetiminin geri çekilme emrine uymayan bazı Ermeni güçlerin hala bulunduğunu ve onların çoğunun etkisiz hale getirildiğini, birçoğunun da tutuklandığını kaydetti.

Aliyev, geri çekilmeyi kabul etmeyen Ermeni güçlerin savaş esiri değil, terörist olduğunu vurgulayarak, “Onlara bölgeden çıkmaları için olanak sağlandı. Bazıları çıktı fakat bir kısmı hala kalıyor ve bize karşı terör eylemleri gerçekleştiriyorlar. Buna rağmen ateşkese genel olarak uyuluyor.” dedi.

Demir yolu, Ermenistan sınırına kadar uzanacak

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye ulaştırma koridorunun şekillenmesine de büyük önem verdiklerini ve bu konuda ilk talimatların verildiğini söyledi.

Aliyev, Ermenistan sınırına kadar uzanacak demir yolu hattının yapımının 2 yıl süreceğini fakat bu süreyi beklemeden tırlarla taşımacılığa başlanması gerektiğini ifade etti.

Aliyev, Türkiye-Rusya arasında kurulacak Ortak Merkeze de değinerek, şunları söyledi:

“Bildiğim kadarıyla Türk tarafı faaliyete başlamaya hazır. Muhtemelen, Rusya tarafıyla da temas halindesiniz. Ortak Merkez ne kadar çabuk faaliyete başlarsa o kadar iyi olur. Çünkü savaşın üzerinden yaklaşık iki ay geçmesine rağmen hala tehditler ve tehlikeler var.

Kontrolsüz Ermeni silahlı güçleri bizim topraklarımızda faaliyet gösteriyor ve bazıları gitmek ya da teslim olmak istemiyor. Bu nedenle, bu tehdidi ortadan kaldıracak ve gelecekte bir bütün olarak bölgemizde barış ve istikrarı sağlamak için Ortak Merkezin olması mutlaktır. Çünkü ne yazık ki Ermenistan’da bazı siyasi güçler intikamcı düşünceler taşıyor ve bir gün Azerbaycan’a savaş açacaklarını ve Azerbaycan topraklarını işgal edeceklerini açıkça ilan ediyorlar. Bu onlar için intihar olur.

Elbette bu tür girişimler anında engellenecek ama bu tehditler var. Dolayısıyla bu bölgede izleme ve kontrolün yapılması gerekiyor ve Türk-Rus Ortak Merkezinin bu işlevi şerefle yerine getireceğine inanıyorum.”

www.yenicag.info

367