Aliyev ve Putin bir araya geldi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arabuluculuğunda yüz yüze görüşme gerçekleştirecek. 3’lü zirve öncesi Aliyev ve Putin önemli açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arabuluculuğunda görüşecek.

Zirvenin önce video konferans yoluyla yapılacağı açıklanmıştı. Format değiştirildi. 3 lider yüz yüze görüşecek.

İKİLİ GÖRÜŞMELER

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Soçi’de ikili görüşme gerçekleşti.

Soçi’deki zirve öncesi Putin, “Rusya, Azerbaycan’ın öncü ticari partnerlerinden biridir. Buna bakarak, bizim insani ilişkilerimiz devam ediyor. Size teşekkür etmek istiyorum. Ülkenizde Rus dilinin gelişimine verdiğiniz önem için teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten, Azerbaycan yönetimi ve halkı bizimle yakın ilişkileri her yönden devam ettirmek istediğini gösteriyor. İnsani ilişkiler alanında da gençler arasındaki ilişkiler de çok iyi gelişiyor. Birçok etkinlik organize ediliyor” açıklamasında bulundu.

Putin, “Bundan sonra böyle sorunlar olmasın ve bölgenin gelişmesi için ne yapabileceğimize bakmamız gerekiyor. Huzurla yaşamamızı devam ettirelim” dedi.

ALİYEV: “İKİLİ GÖRÜŞMELERDE BİRÇOK KONUYU ÇÖZDÜK”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Tekrardan görüştüğümüze seviniyorum. Bu sene içinde diyaloğumuzu aktif şekilde devam ettirdik. İkili görüşmelerimizin dinamiği bizi sevindiriyor. Rusya’da bir trajedi meydana geldi. Birçok kişi hayatını kaybetti. Bugün de üzüntümü belirtmek istiyorum. İkili görüşmede birçok konuyu çözdük, ilişkilerimiz artık stratejik ortak ilişkisidir. Ticaret hacmi artıyor. Biz ilişkilerimizin geliştiğine seviniyoruz. Rusça dili ülkemizde gerçekten öğretiliyor ve Rusya’da bizim öğrencilerimiz de çok iyi eğitim alma imkanına sahiptir” açıklamasında bulundu.

“RİSKLERİ KONTROL ETMEMİZ VE MİNİMİZE ETMEMİZ GEREKİYOR”

Aliyev, “Sınırda bazı çatışmalar oldu, burası Rus Barış Gücü’nün sorumluluk alanı dışında oldu. Riskleri kontrol etmemiz ve minimize etmemiz gerekiyor. Ermenistan ve Azerbaycan ilişkilerini düzenlememiz gerekiyor. Sizin şahsi rolünüz bu konuda çok önemlidir. Rusya’nın Karabağ’daki rolü çok önemlidir. Bu şekilde devam edeceğimizi umut ediyorum” diye konuştu.

NEDEN TOPLANILDI?

Kremlin Sarayı’nın açıklamasına göre zirvede 2. Karabağ savaşı sonrası 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021’de imzalanan anlaşmaların uygulanması ele alınacak. Bölgesel istikrarı güçlendirmeye ve işbirliğini artırmaya yönelik adımlar tartışılacak. Azerbaycan, zaferle tamamladığı 2. Karabağ savaşının ardından Ermenistan’ı Barış Anlaşması imzalamaya çağırıyor.

Karşılıklı sınırların belirlenmesini 2 ülkenin de birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanımasını teklif ediyor. Ancak Ermenistan hala olumlu cevap vermedi.

www.yenicag.info

147