Aliyev'den çok konuşulacak sözler: "İran'da yaşayan Azerbaycanlıları korumak için elimizden geleni yapacağız"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ADA Üniversitesi’nde düzenlenen “Orta Koridor Boyunca: Jeopolitik, Güvenlik ve Ekonomi” konulu uluslararası konferansa katıldı.

Birçok konuya değinen Aliyev, konuşmasında aşağıdakileri belirtti:

Paşinyan ile görüşme

Görüşmenin (Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile) 7 Aralık’ta Brüksel’de yapılması öngörülüyordu. Ancak dün Hikmet Hacıyev bana, Charles Michel’in ofisinden kendisiyle temasa geçildiğini bildirdi. Ermenistan Başbakanı’nın bu görüşmeyi ancak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un katılması halinde kabul edebileceği söylenmiş. Bu da görüşmenin gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor.

İran ile gerginlik

İran’ın üç cumhurbaşkanı – Hatemi, Ahmedinejad ve Ruhani – ile temaslarım oldu. Tüm bu yıllar içinde bugünkü gibi bir durum yaşanmamıştı. İran, hiçbir zaman bizim sınırımızda birkaç ay içinde iki askeri tatbikat yapmamıştı. Azerbaycan’a karşı hiçbir zaman bu kadar nefret, tehdit ve korku dolu açıklamalar yapılmamıştı.

Biz Azerbaycan karşıtı her türlü açıklama ve eyleme her zaman cevap verdik ve vereceğiz. Bu nedenle İran sınırında, onlardan korkmadığımızı göstermek için askeri tatbikatlar yapmak zorunda kaldık. Biz yaşam tarzımızı, Azerbaycan’ın laik kalkınma vektörünü ve Azerbaycanlıları, aynı zamanda İran’da yaşayan Azerbaycanlıları korumak için elimizden geleni yapacağız. Onlar halkımızın bir parçası.

Fransa’ya sert eleştiri

Prag görüşmesinden bir haftadan az bir süre sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bir röportajda Azerbaycan’ı eleştirerek bizi işlemediğimiz şeylerle suçladı. Daha sonra Fransa Senatosu’nun tamamen kabul edilemez ve hakaret edici malum yasa tasarısı kabul edildi. Fransa Ulusal Meclisi’nin Azerbaycan karşıtı bir yasa tasarısı daha kabul etmesi bekleniyor. Ardından Fransa’nın Frankofoni Zirvesi aracılığıyla bize saldırma girişimi oldu. Bu, kabul edilemez çünkü Frankofoni bir insani yardım kuruluşudur.

Yasa tasarısının metninin Fransa ve Ermenistan tarafından birlikte hazırlanan, suçlamalar ve uydurmalarla dolu ön versiyonu Azerbaycan tarafında var. Fakat bizim sadece Bağlantısızlar Hareketi’nde değil, Avrupa’da da dostlarımız var. Dolayısıyla bu Azerbaycan karşıtı tasarı formaliteden başka bir şey değildir.

Bütün bunlar dikkate alındığında Fransa’nın barış görüşmelerine katılamayacağı aşikâr. Bu onların hatası, bizim değil. Çünkü ne ABD ne de Rusya hiçbir zaman resmi düzeyde taraf olmamıştır. Bu, 7 Aralık görüşmesinin gerçekleşmeyeceği ve bizim diğer alternatifleri değerlendireceğimiz anlamına geliyor. Bakalım kim arabulucu rolünü üstlenecek ve bu, hangi platformda gerçekleşecek?

Paşinyan’ın Macron’un Brüksel görüşmesine katılma talebini, barış görüşmelerini bozma girişimi olarak görüyorum.

Ermenilerin Türk düşmanlığı

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptığı açıklamada, “Ermeni toplumu, Ermeni diasporası ve Ermeni milliyetçilerinin onlarca yıldır yürüttüğü propagandayla zehirlendi. Bu, Ermenilerin Karabağ’ın Azerbaycan köy ve şehirlerinde aynı zamanda Azerbaycanlılara karşı yaptıklarının sebeplerinden biri. Ermeniler çocuklarını Türkiye ve Azerbaycan’a karşı nefret ruhuyla eğitiyorlar.

Türkofobi ve Azerbaycanofobi Ermenistan’ın ideolojisi olmuştur. Kendi tarihlerini ​​ve tarihi şahsiyetleri hakkında o kadar efsaneler uyduruyorlar ki artık kendileri de buna inanmaya başlıyorlar. Ermenistan’ın bütün tarihi ve tarihi mirası sahte.

www.yenicag.info

469