Aliyev`den Erdoğan`a mektup: "Dostluğumuz ve kardeşliğimiz tüm dünyaya örnek!"

Cumhurbaşkanı Aliyev, “Azerbaycan-Türkiye stratejik müttefikliği ve ortaklığı, bölgede barış ve güvenliği temin eden, işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlayan önemli faktördür.” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, başkent Bakü`nün Kafkas İslam Ordusu tarafından Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarılışının 102. yıl dönümü nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a mektup yazdı.

Cumhurbaşkanı Aliyev mektupta şu ifadeleri kullandı:

“Aziz Kardeşim. Bugün biz Bakü`nün işgalden kurtarılışının 102. yıl dönümünü kutluyoruz. O dönemin zorluklarına rağmen kardeş Türkiye Azerbaycan’dan yardımını esirgemedi. Kafkas İslam Ordusu, Nuru Paşa başkanlığında Azerbaycan`a gelerek mücadeleye katıldı. Gence`den Bakü`ye kadar şerefli bir saavş yolu geçen Kafkas İslam Ordusu, Azerbaycan Milli Ordusu ve gönüllülerle birlikte Bakü`yü Ermeni ve Bolşevik işgalinden kurtardı. Bu yolda canlarını kurban veren şehitlerimizi derin saygı ve hürmetle yad ediyorum. Onların aziz hatırası her zaman kalbimizdedir.

15 Eylül, Azerbaycan halkı için oldukça önemli bir gündür. Bugün Bakü işgalden kurtarılarak ilk defa bağımsız Azerbaycan devletinin başkenti ilan edildi. Bu tarihi zaferden sonra Kafkas İslam Ordusu ile Azerbaycan Milli Ordusu`nun zafer yürüyüşü Bakülüler tarafından büyük coşku ve sevinçle karşılandı.

İki yıl önce o zamanki coşku ve sevinç Bakü sokaklarında bir kez daha canlandırıldı. Bakü`nün işgalden kurtarılışının 100. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen askeri geçit töreninde Azerbaycan ve Türkiye askerlerini Sizinle birlikte izledik. Kuşkusuz bu tarihi olay her zaman hatırlanacaktır.

Bugün de Azerbaycan-Türkiye kardeşliği ve dostluğu bütün dünya için bir örnek teşkil etmektedir. 12 Temmuz`da Ermensitan`ın Azerbaycan`a karşı askeri provokasyonunda Türkiye Cumhuriyeti net tavır sergiledi. Sizin Tovuz olayları ile ilgili net açıklamalarınızı Azerbaycan halkı takdir ediyor. Azerbaycan da her zaman kardeş Türkiye`nin yanındadır ve tüm konularda tereddütsüz desteğini gösteriyor. Azerbaycan-Türkiye stratejik müttefikliği ve ortaklığı, bölgede barış ve güvenliği temin eden, işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlayan önemli faktördür.

Gerçekten de kardeş ve dost ülkelerimizin ve halklarımızın karşılıklı ilişkileri ulu önder Haydar Aliyev`in “Bir millet, iki devlet” sözlerine uygun olarak tüm alanlarda başarılı bir şekilde ilerliyor ve gelişiyor.

Sayın Cumhurbaşkanı, Size sağlık, işlerinizde başarılar, kardeş Türkiye halkına varış ve refah diliyorum.”

www.yenicag.info

396