Amazon’un Türkiye’ye ne zaman geleceği belli oldu

Amazon Türkiye’nin ne zaman hizmete gireceği belli oldu. Şirketin İstanbul’da aradığı dev ofis ve yapacağı yatırımlar hakkında da önemli bilgiler ortaya çıktı. Eğer bilgiler doğruysa, dünyanın en büyük alışveriş platformlarından Amazon, kısa süre içerisinde ülkemizde de resmi olarak hizmet vermeye başlayacak.

Amazon, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu pek çok pazara giriş yapacağını açıklamıştı. İlk olarak, Amazon.de Türkçeleştirilmiş ve Türkçe canlı destek devreye alınmıştı. Şirketin Türkiye faaliyetlerine Amazon.com.tr üzerinden devam etmek için yaptığı çalışmalar hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Gelen bilgilere göre Amazon, İstanbul şehir merkezinde 4-5 bin metrekare büyüklüğünde bir ofis arıyor. Uluslararası bir emlak şirketini görevlendiren Amazon, büyük ihtimalle Beşiktaş, Şişli veya Maslak’ta büyük bir ofis tutacak. 4 ya da 5 bin metrekare büyüklüğünde olması beklenen ofis, şirketin Türkiye’deki yönetim, pazarlama ve destek faaliyetlerinin merkezi konumunda olacak.

İstanbul şehir merkezindeki ofis ek olarak, şirketin şehir merkezinin dışında bir de depo kurması bekleniyor. Anadolu tarafında olması beklenen depo, şirketin kuracağı kargo şirketinin de merkezi olacak.

Kendi kargo şirketini kuruyor

Amerika başta olmak üzere, bulunduğu bazı ülkelerde kendi kargo ağına sahip olan şirket, ülkemize de kendi kargo şirketiyle geliyor. Benzer bir özel kargo hizmeti, şu an Hepsiburada tarafından HepsiExpress adıyla sunuluyor. Özel kargo hizmetlerinin en önemli özelliğiyse maliyet avantajı. Tüm iş akış süreçleri tek bir firma tarafından yönetildiği için kargo maliyetleri minimum düzeyde tutulabiliyor.

Gelen bilgilere göre Amazon 2018 bitmeden Türkiye’deki operasyonlarını başlatacak. Alexa ve Kindle gibi ürünlerini de ülkemizde kullanıma sunacak olan firma, hem kargo şirketi hem deposu hem de donanım ürünlerinin yerelleştirme ile ülkemizde büyük bir yatırımla gelmiş olacak.

www.yenicag.info

690