Anadolu`dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu katılımcıları Şuşa'yı ziyaret ettiler

Bakü`de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Kültür Bakanlığı`nın desteği, Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD), Yeni Çağ Medya Grubu ve Azerbaycan Türkiye Evi organizatörlüğünde düzenlenen Anadolu`dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu katılımcıları Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa’yı ziyaret ettiler.

Bakü’de Türkiye ve Azerbaycan’ın önde gelen gazetecilerinin katılımıyla düzenlenen Anadolu`dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu Şuşa’ya ziyaretle sona erdi.

Gazeteciler – AYD Başkanı Sinan Burhan, Aydınlık Gazetesi yazarı Gaffar Yakınca, Takvim Gazetesi Ankara temsilcisi Ekrem Kızıltaş, Haber 7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli, Türkiye Gazetesi yazarı Rahmi Er, Hürriyet Gazetesi Ankara Yazı İşleri Müdürü Fatih Tekeci, Yeni Akit Gazetesi Ankara temsilcisi Hacı Yakışıklı, Çay TV Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Torlak, KonTV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy, TV yorumcusu Güngör Yavuzaslan ve diğerleri, ziyaret kapsamında Ermeni işgalinden kurtarılmış topraklardaki yıkımı gördü, Karabağ’ın yeniden kalkınması için yapılan işlere tanık oldular.

Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger ve ATEV Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, konuklara işgalden azad edilmiş topraklardaki Ermeni barbarlığının somut kanıtı olan bina kalıntıları, dağılmış evler hakkında bilgi verdiler. Alesger, 30 yıldan beridir Ermenilerin kirli işlerinin yapıldığı bu toprakların yeniden Öz’üne döndüğünü belirterek bunun haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. Tenzile Rüstemhanlı ise kardeş ülke gazetecilerinin bu topraklarda bulunmasından mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Katılımcılar ilk olarak Şuşa’nın göz bebeği olan Cıdır Düzü’ne giderek kültür başkentinin güzelliğini seyrettiler.

AYD Başkanı Sinan Burhan Cıdır Düzü’nde konuşma yaparak ziyaretin amacı ile ilgili bilgi verdi. Burhan, Azerbaycan’ın kahraman askerlerinin Şuşa dağlarını tırmanarak düşmanı mahvettiğini hatırlattı. Şuşa’nın Azerbaycan kültürüne benzersiz katkılar sağladığını söyleyen Burhan’ın konuşmasından sonra milletvekili Sabir Rüstemhanlı Şuşa ile ilgili hatıralarını anlattı, kendinin yazmış olduğu şiiri seslendirdi. Rüstemhanlı, Kafkas İslam Ordusu komutanı Nuri Paşa’nın mezarına dökmesi için gazeteci Güngör Yavuzaslan’a Şuşa toprağı verdi. Ardından Karabağ Azerbaycan’dır flashmob’u düzenlendi.

Daha sonra Azerbaycan’ın ünlü şairi Molla Penah Vagif’in mezarı ziyaret edildi, konuklara Vagif hakkında bilgi verildi.

Gazeteciler daha sonra Şuşa’nın sembolü olan Şuşa Kalesi’ni ziyaret ettiler.

Şuşa’daki Karabağ Oteli’nde konukların şerefine ATEV Başkanı Tenzile Rüstemhanlı adından yemek verildi.

Gazetecilerin ziyareti, onlara Şuşa’dan hatıra hediyelerinin takdim edilmesi ve toplu resim çektirilmesile son buldu.

www.yenicag.info

171