Antalya Diplomasi Forumu başladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nda açılış konuşması yaptı.

Dünyanın dört bir yanından devlet başkanlarını bir araya getiren Antalya Diplomasi Forumu başladı. Forumun açılış konuşmasını Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yaptı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Antalya Diplomasi Forumu, 17 devlet ve hükümet başkanı, 80 bakan, 39 uluslararası teşkilat temsilcisi başta olmak üzere, 75 ülkeden katılımcıyı bugün bu salonda bir araya getirdi.

Dünyadaki devletlerin 3’te birinden fazlası, yaklaşık yüzde 40’ı burada, (Antalya Diplomasi Forumu’nda) en üst düzeylerde temsil ediliyor.

İnsanlık olarak, tarihin sakin bir çay değil, Manavgat Şelalesi gibi aktığı bir zamanda yaşıyoruz. Geride bıraktığımız her olumsuzluğun farklı bir şekile bürünerek önümüze çıktığını görüyoruz.

‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesi hep aklımızda. Daha iyi bir dünya arayışı, hakkın ve hukukun hizmetinde bir küresel düzen ve diplomasi talebi, bizleri burada buluşturuyor.

Forumun teması, ‘Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak’

Forumun bu seneki teması ise “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, forum kapsamında Antalya’da bulunan devlet ve hükümet başkanları ile uluslararası kuruluşların temsilcileriyle bir araya gelecek. O isimlerden biri de NATO Genel Sekteteri Stoltenberg olacak.

www.yenicag.info

537