Aygün Attar: "Can Azerbaycan'ı düşman bellemek ve kardeşlik hukukuna aykırı davranmak haddiniz değil"

Gazze’de yaşananları bahane ederek her fırsatta Azerbaycan’a saldıran
aşırıcı bir grup Türkiye’nin en büyük dış yatırımcısı SOCAR’ın İstanbul binasına hücum ederek taşkınlık yaptı.

Aslen Azerbaycan kökenli olan
Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurul Üyesi ve aynı zamanda
Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı olan
ünlü bilim insanıGiresun Üniversitesi eski rektörü Prof.Dr.Aygün Attar sosyal medya hesabından bir çağrış yaparak iki kardeş ülke ilişkilerine zarar verenleri sert şekilde uyardı.

Profesör Attar’ın o yazısı şöyle :

“Filistin’de yaşanan insanlık suçunu en şiddetli biçimde ve en sert şekilde eleştiren bir insan olarak Filistin bahanesiyle dışarıdan desteklenen radikal grupların başını çektiği Azerbaycan karşıtlığı ve SOCAR saldırılarını şiddetle kınıyorum.

Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcı olan SOCAR’ı ülkemizin içinde bulunduğu zor ekonomik koşullarda hedef göstermek hangi aklın önerisidir?

SOCAR ve PETKİM gibi Türkiye ekonomisinin can damarını oluşturan binlerce insana istihdam yaratan şirketlere yönelik kulaktan dolma bilgilerle yapılan hücumlar ne anlama geliyor?

Yahudi sermayesinin ürettiği ürünlerin iç piyasada kullanıldığı gerçeğini görmezden gelen SOCAR düşmanı güruh karşısında ilgili devlet kurumlarının sessiz kalması düşündürücüdür!

Ayrıca, Azerbaycan, Kazakistan, Rusya, Brezilya, Gabon ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) fosil yakıt ithal eden İsrail’in Oil Change International (OCI) tarafından yürütülen çalışmaya göre Gazze’ye yönelik saldırılarda kullandığı uçakların, tankların ve jetlerin yakıtları,
BP, Chevron, ExxonMobil, Shell ve TotalEnergies gibi büyük çaplı petrol şirketlerinden temin edilmektedir.

Ülkemizde Türkiye Azerbaycan kardeşliğini hazmedemeyen “hatrı sayılır” bir kesimin vardığından zaten haberdardık, Türklükten nefret eden şu zümrenin Filistin’i bahane ederek içindeki zehri kusuyor olduğuna da tanık oluyoruz!

Bağa destursuz girenlere devletlerarası ilişkileri oyun zanneden şu zatlara duyuyoruz, din kisvesi altında
Can Azerbaycan’ı düşman bellemek ve kardeşlik hukukuna aykırı davranmak haddiniz değil .

Bizi düşman etmek için ellerini ovuşturarak oyuncularını sahneye çıkaran senaryo yazarlarına net cevabımızdır: Türkiye ile Azerbaycan etle tırnak gibidir araya girilmez, giren de kokarak çıkar .
Bu böyle biline!”

www.yenicag.info

495