Azerbaycan Basın Konseyi: “Ermeni medyası tarafından çirkin siyasi yöntemlerin kullanılmasından derin üzüntü duyuyoruz”

Azerbaycan Basın Konseyi, “4. Sanayi Devrimi Çağında Yeni Medya” konulu Şuşa Küresel Medya Forumu’nun sonuçlarıyla ilgili bir bildiri yayımladı.

Bildiride, “Ermenistan’ın ve Ermeni yanlısı çevrelerin spekülatif adımları sonuç vermeyecek. Basın Konseyi, Şuşa Küresel Medya Forumu’nun dünyada medya alanındaki sorunların derinlemesine müzakere edileceği güvenilir bir platform haline geldiğinden emin. Ermeni gazetecilerin maceracı eğilimlerin tutsağı olmaması, gelecekte bu platformda temsil edilmesi ve gazetecilik değerlerinin korunmasına katkıda bulunması daha iyi olurdu.

21-23 Temmuz tarihlerinde düzenlenen “4. Sanayi Devrimi Çağında Yeni Medya” konulu Şuşa Küresel Medya Forumu, geniş izleyici kitlesi ve konu zenginliği ile Azerbaycan, Güney Kafkasya bölgesi ve tüm dünyada önemli bir etkinlik oldu. İki gün boyunca önde gelen medya kuruluşları, gazetecilik örgütleri yöneticileri ve uzmanlar medya ve bilgi-iletişim alanının güncel konularını detaylı bir şekilde müzakere etti.

Ne yazık ki geleneğine sadık kalan Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı yürüttüğü karalama kampanyası etkinlik devam ederken kendini göstermeye başladı. Forum katılımcılarına başvuran 11 Ermeni gazetecilik örgütü, gereksiz meslektaş hassaslığı sergileyerek, yabancı medya mensuplarını kınadı, onları Şuşa’yı terk etmeye çağırdı. Başvuruda, Karabağ’daki Ermeni nüfusun ‘abluka’ altında olduğuna dair iddiada bulunulması ve yabancı gazetecilerden konuyu gündeme getirmelerinin istenmesi, bu önemli olayı siyasallaştırma ve bundan mümkün olduğunca bir menfaat elde etme girişiminden başka bir şey değildi.

Bir diğer husus da Ermeni tarafının aynı içerikli başvuruyu uluslararası kuruluşlara da göndermesidir. Bu başvuruda, forum aleyhine bildiri yayımlanması, etkinliğe katılan yabancı gazetecilerin faaliyetlerinin kınanması gibi kabul edilemez görüşler ifade edildi. Bu da yetmezmiş gibi söz konusu gazetecilerin e-posta adreslerine tehdit mesajları gönderildi, şantaja ve adeta teröre maruz bırakıldılar. Hatta bazı katılımcılar sosyal medya hesaplarını geçici olarak kapatmak zorunda kaldılar.

Şuşa forumuna katılanlar adına yalan beyanların yayılması ve bu beyanlarda Karabağ’a yönelik ‘ablukanın’ kaldırılmasına yönelik ifadeler kullandıklarına dair iddialar hiçbir mantığa sığmıyor.

Ermenistan’da medya faaliyetlerinde bulunduklarını iddia eden kişilerin Güney Kafkasya bölgesinde barış gündemine karşı çıkmaları ve provokatif eylemleri gazeteciliğin suistimali ve mesleki ilkelerin hiçe sayılmasıdır. Azerbaycan Basın Konseyi bundan rahatsız.

Basın Konseyi, uluslararası kamuoyunu yanıltmayı ve yabancı medya mensuplarını tehdit etmeyi amaçlayan bu tür durumların kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve konuya sert tepki verilmesi gerektiğini düşünüyor. Kurum, uluslararası toplumu, aynı zamanda dünyanın önde gelen gazetecilik örgütlerini mevcut yönde dayanışma göstermeye ve gerekli önlemleri almaya çağırıyor.

Basın Konseyi, aynı zamanda Ermeni medyası tarafından çirkin siyasi yöntemlerin kullanılmasından derin üzüntü duymaktadır. Konsey, hem Azerbaycan hem de Ermenistan medya kuruluşlarının ülkeler arasındaki ilişkileri bozmak yerine normalleştirmeye hizmet etmesi gerektiğine inanıyor.” ifadeleri yer aldı.

www.yenicag.info

285