“Azerbaycan bayrağı, kardeş milletlerimizin birliğini ve ortak geçmişini bize hatırlatmaktadır” – Bağdat Amreyev

Bağdat Amreyev, “Kardeş Azerbaycan halkını ve hükümetini ‘9 Kasım Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Devlet Bayrak Günü’ münasebetiyle yürekten kutluyorum.” dedi.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, Azerbaycan`ın 9 Kasım – Devlet Bayrağı Günü dolayısıyla tebrik metni yayınladı.

Mesajda Azerbaycan bayrağındaki renklerin özelliğine dikkat çeken Amreyev, bu renklerin Türk devletlerinin ortak tarihini yansıttığını kaydetti.

Amreyev mesajında, “Bu anlamlı gün vesilesiyle Azerbaycan bayrağının taşıdığı özel manayı bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Gök mavisi şerit Azerbaycan’ın Türk mirasını sembolize etmekte, kırmızı şerit bağımsız ve modern bir devletin kurulmasında kaydedilen ilerlemeyi vurgulamakta ve yeşil şerit ülkenin İslami mirasını ifade etmektedir.

Türk Konseyi binası önünde her gün diğer Türk Devletlerinin ulusal bayraklarıyla birlikte gururla dalgalanan Azerbaycan bayrağı, kardeş milletlerimizin birliğini ve ortak geçmişini bize hatırlatmaktadır.

Azerbaycan ulusu için son derece önemli bugünde, Türk Konseyi, Azerbaycan ve halkıyla omuz omuza olduğunu bir kez daha ifade etmekte, tüm topraklarında egemenliğini yeniden tesis etmeye yönelik meşru davasını desteklemekte ve Azerbaycan’ın azat edilmiş topraklarının her köşesinde şanlı bayrağının dalgalandığını görmek istemektedir.” ifadelerine yer verdi.

www.yenicag.info

617