Türk Keneşi Genel Sekreteri Amreyev`den 31 Mart Azerbaycanlıların Soykırımı Günü mesajı

Türk Keneşi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, 31 Mart Azerbaycanlıların Soykırımı Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Türk Keneşi`nin bölgede barış ve huzuru sağlamak için var gücüyle çalışacağını belirten Amreyev mesajında, “Azerbaycan Cumhuriyeti’nde Azerbaycanlıların Soykırımı Günü olan 31 Mart tarihi, Şamahi, Guba, Zengezur, Karabağ ve Nahçıvan’da Mart 1918’de Ermeni çeteleri tarafından Azerbaycan halkına yönelik yapılan kanlı soykırımın belleğini yansıtmaktadır.

Uluslararası toplumun dikkatini yakın geçmişte yaşanan bu melun olaylara çekmek ve Azerbaycanlılara karşı yapılmış bütün katliamları tek gün üzerinden sembolize etmek amacıyla Azerbaycan halkının Milli Lideri Haydar Aliyev, Mart 1998’de bir kararname imzalamıştır. Bu kararname ile 31 Mart Azerbaycanlıların Soykırım Günü olarak ilan edilmiş, soykırım kurbanlarının aziz hatırası Azerbaycan toplumunun hafızasında bu suretle daima korumuştur.

Bugün Azerbaycan halkı ve hükümeti soykırım kurbanlarını anmakta ve dünya kamuoyunu bu korkunç eylemleri tanımaya çağırmaktadır.

Bu önemli vesileyle, Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte bu hadiseler sırasında hayatlarını kaybeden tüm şehitleri anıyor, Türk Konseyi olarak bölgemizde ve ötesinde barışı ve huzuru sağlamak için tüm gücümüzle çalışacağımızı yinelemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

446