Azerbaycan Cumhurbaşkanı: "İşgal altındaki topraklarımızda yaşanmış ve muhtemel olaylar bizim iç işimizdir"

“Nisan savaşları sırasında Ermeniler uluslararası kurumlardan, ayrı ayrı ülkelerden savaşın sonlandırılması için yardım istedi. Sonra bazı ülkeleri onlara yardım etmemekte itham ettiler. Oysa Dağlık Karabağ konusu bizim iç meselemizdir. Dağlık Karabağ tüm dünya tarafından, Minsk Grubu eşbaşkan ülkeleri tarafından Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmektedir. Dağlık Karabağ’da ve işgal edilmiş tüm topraklarda yaşanan ve olası olaylar bizim iç işimizdir. Hiçbir uluslararası kurum veya herhangi bir ülke bizim iç işimize karışamaz “.

Bunları Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Azerbaycan Ordusunun Nisan zaferlerinin yıldönümü ile ilgili 31 Mart’ta bir grup askerle görüşmesi zamanı söyledi.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan yönetiminin Nisan savaşları sırasında kendisini tam olarak ifşa ettiğini dile getirdi:

“Onlar hem savaşı kaybederek mağlup oldular, hem de siyasi meydanda hiçbir destek alamadılar. Oysa o desteğe çok güveniyorlardı. Desteği almadıktan sonra her zaman olduğu gibi, çeşitli ülkeleri itham etmeye başladılar. Sonunda mecbur kalarak Nisan savaşlarının yenilgisini itiraf ettiler. Onlar toprak kaybetmediklerini, kaybedilen toprakların önemsiz olduğunu veya kaybedilen toprakları geri alacaklarını söylüyorlardı. Tüm bunların hepsi yalandır. Ermenistan yönetimi kendini o kadar gülünç duruma düşürdü ki, bugün onun acı sonuçlarını Ermenistan da hissediyor “.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

816