Azerbaycan Dışişleri: "Avrupa Konseyi Komiseri, faaliyetinin bağımsızlığını zan altında bırakmıştır"

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunya Mijatovic’in Laçın yolu çevresindeki duruma ilişkin yaptığı açıklamasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunya Mijatovic’in Laçın yolu çevresindeki duruma ilişkin açıklaması garazlı olmanın yanı sıra bölgedeki gerçekleri yansıtmıyor. Azerbaycan’ın doğal kaynaklarının yasadışı kullanılması, bu kaynakların Azerbaycan’dan Ermenistan’a taşınması ve sadece insani amaçlar için öngörülen Laçın yolunun kötü amaçlarla kullanılmasının önlenmesi talebiyle Laçın yolunda düzenlenen sivil eylemlere Miyatovic tarafından garazlı tutum sergilenmesi anlaşılır bir durum değil.

Ayrıca komiserin açıklamasında bahsettiği “Dağlık Karabağ nüfusu” kavramının olmadığını da hatırlatmak isteriz. Eski ‘Dağlık Karabağ’ın’ Azerbaycanlı nüfusu, Ermenistan’ın kötü niyetli etnik temizlik politikası sonucunda bu topraklardan sürüldü ve şu anda Rus barış güçlerinin geçici olarak konuşlandığı bölgelerde yaşayan Ermeniler, nüfusun tüm kesimlerini temsil etmiyor.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından son günlerde yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi Laçın yolunun kapatılması ve bölgede “insani felaket” yaşandığına dair Mijatovic’in de tekrarladığı iddiaları asılsızdır. Yerel nüfusun kullanımı için mal tedariki veya temel tıbbi hizmetlerin sağlanması için herhangi bir engel yok. Gerçek şu ki Rus barış güçleri ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi konvoyları, Ermeni ambulans araçları da dahil olmak üzere bir dizi araç herhangi bir engel olmadan yoldan geçti. Azerbaycan hükümeti ayrıca, Ermeni nüfusunun karşı karşıya kalabileceği tüm insani ihtiyaçları acil şekilde çözmeye hazır olduğunu defalarca beyan etti.

Böylece Avrupa Konseyi Komiseri, faaliyetinin bağımsızlığı ve garazsızlığını bir kez daha zan altında bırakmıştır. Komiserin yaptığı açıklama bölgede barış ve huzurun sağlanmasına katkı sağlamamaktadır.

Komiseri bir kez daha görevi gereği tarafsız olmaya ve Avrupa Konseyi’nin itibarını zedeleyecek eylem ve açıklamalardan kaçınmaya davet ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

www.yenicag.info

404