Azerbaycan Dışişleri`nden Mirzoyan`ın açıklamalarına sert tepki

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan’ın 22 Mayıs’ta İngiltere’nin Avrupa Bölgesi Devlet Bakanı Leo Dockerty ile düzenlediği basın toplantısında dile getirdiği garazlı açıklamaları şiddetle kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan’ın açıklamalarına yanıt verdi.

Bakanlık açıklamasında, “Azerbaycan’ın ‘Laçın’ sınır geçiş noktası kurmasının yolu kapattığı, bölgede insani sorunlar oluşturduğu, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin faaliyetinde zorluk yarattığı ve bunun ‘etnik temizlik politikası’nın bir parçası olduğu şeklinde asılsız iddiaların Ermeni yetkililer tarafından defalarca dile getirilmesi, bu ülkenin gerçeklerini çarpıtma girişimidir. Kontrol noktasından hem Ermeni sakinler hem Uluslararası Kızılhaç Komitesi hem de Rus barış gücünün her iki yönde şeffaf ve düzenli bir şekilde geçtiği aşikar.

Ermenistan’ın yaklaşık 30 yıl Azerbaycan topraklarını işgal altında tuttuğu, toplu katliamlar ve etnik temizlik yaptığı, aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi’nin dört kararına aykırı olarak işgale son vermediği ve silahlı kuvvetlerini Azerbaycan topraklarından çekmeyi reddettiği BM Güvenlik Konseyi üyesi İngiltere tarafından iyi bilinmektedir. Dolayısıyla Ermeni tarafı, kendi söylemleriyle uluslararası toplumun kafasını karıştırma çabalarından vazgeçmelidir.

Aynı zamanda Ermenistan’ın halen Azerbaycan topraklarına uluslararası bir misyon gönderilmesini teşvik etmesi ve Azerbaycan hükümetinin Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeni sakinlerle diyalogunu her yolla engellemesi, Azerbaycan’a içişlerine müdahale olarak değerlendirilmektedir. Ermenistan bölgede barış ve huzurdan yanaysa, bu tür müdahalelere son vermelidir.

Azerbaycan’da Ermeni savaş esirlerinin olduğu iddialarına gelince, Azerbaycan’ın savaş sırasında yakalanan esirleri birçok durumda karşılık olmadan Ermenistan’a iade ettiğini belirtmek isteriz. Savaştan sonra ülkemiz topraklarında askeri provokasyonlar yapmak amacıyla Ermenistan tarafından gönderilen bir grup Ermeni askerine gelince, onların savaş esiri olmadıkları Ermenistan yönetimi tarafından iyi bilinmektedir. Azerbaycan iyi niyet göstererek bu gruptan olanların neredeyse yarısını Ermenistan’a iade ederken, Ermenistan tarafı yolunu kaybederek Ermenistan’a geçmiş iki Azerbaycan askerini uydurulmuş soruşturma ile iade etmeyi reddediyor ve böylece güven oluşturma çabalarına zarar veriyor.

Ermenistan’ı bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasına zarar veren tehlikeli söylemlerden kaçınmaya, haksız yere Azerbaycan’ı suçlamak ve uluslararası toplumun dikkatini başka yöne çekme girişimlerini sürdürmek yerine yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz.” denildi.

www.yenicag.info

357