Azerbaycan Dışişleri’nden Paşinyan’ın absürt iddialarına sert tepki

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Azerbaycan’ın Azerbaycan-Ermenistan sınırında kontrol noktası kurmasına ilişkin iddialarının absürt olduğu belirtildi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın 27 Nisan’da kabine toplantısında yaptığı konuşmada, Azerbaycanın Azerbaycan-Ermenistan sınırında kontrol noktası kurmasına ilişkin absürt iddialarını kesinlikle reddettikleri belirtilen açıklamada, Azerbaycan’ın iç meselesi olan kendi egemen topraklarında sınır kontrol noktası kurması konusunda Ermeni tarafının herhangi bir müdahalesinin, Azerbaycan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşı bir iddia olduğunun altı çizildi,Ermenistan’ın Prag ve Soçi’de üstlendiği taahhütlere, aynı zamanda uluslararası hukukun tüm norm ve ilkelerine aykırı olduğu belirtildi.

Aciklada, “Ermeni tarafının bu tür açıklamaları bölgede barış ve huzura katkı sağlamamakla birlikte kasıtlı olarak gerilimi artırmayı amaçlamaktadır.

44 günlük Vatan Muharebesi’nden sonra üçlü bildirinin hükümlerine aykırı olarak, Ermeni tarafının durumun gerginleşmesine hizmet eden eylemleri arasında Azerbaycan’a yönelik askeri provokasyonlara son verilmemesi, yolun yasadışı faaliyetler, silah, mühimmat ve mayın taşınması için kullanılması, Ermeni silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan topraklarından tamamen çekilmemesini Ermenistan Başbakanına hatırlatmak yeterlidir. Bu hususta belirtilen provokasyonların önüne geçecek olan bu kontrol noktasının kurulmasının barış sürecini olumsuz etkileyeceği yönündeki görüşler kesinlikle kabul edilemez. Aksine, bu adımın atılması söz konusu yasa dışı faaliyetlerin etkin bir şekilde önlenmesine hizmet edecektir.

Sınırdan giriş-çıkış modunu düzenleyecek bu istasyonun kurulmasını yolu kapatmak olarak değerlendirmek tamamen yanlıştır. Ayrıca, Başbakanın iddialarının aksine, Üçlü Bildirge’ye göre Azerbaycan’ın Laçin yolu üzerinde yetkileri ve egemenlik hakları bulunmaktadır. Azerbaycan her zaman olduğu gibi yükümlülükleri çerçevesinde Laçin-Hankendi yolunda hareket eden vatandaşların, araçların ve yükün güvenliğini garanti ediyor ve bu yönde uygun önlemleri almaya devam edecek.

Sınırdan giriş-çıkışı düzenleyecek bu kontrol noktasının kurulmasının yolun kapatılması şeklinde değerlendirilmesi tamamen yanlıştır. Ayrıca Başbakanın iddialarının aksine, üçlü bildiriye göre Azerbaycan’ın Laçın yolu üzerinde yetkileri ve egemen hakları bulunmaktadır. Azerbaycan her zaman olduğu gibi yükümlülükleri çerçevesinde Laçın-Hankendi yolunda hareket eden vatandaşların, araçların ve yüklerin güvenliğine garanti veriyor ve bu yönde gerekli önlemleri almaya devam edecek.

Başbakanın sınır kontrol noktasının kurulmasının ‘etnik temizlik’ amaçlı olduğu yönündeki absürt iddiası kabul edilemez. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Karabağ bölgesinin yerel Ermeni sakinlerinin sınır kontrol noktasından her iki yönde şeffaf, güvenli ve düzenli geçişleri için gerekli koşullar bulunmaktadır.

Başbakanın Ermeni sakinlerle diyalog, ‘güvenlik güvencesi’, ‘anlaşmazlıkların çözüm mekanizması’, ‘uluslararası gözlem misyonu gönderilmesi’ gibi konularda defalarca tekrarlanan hayal ve iddialarına ilişkin olarak şunu belirtmek gerekir ki, Azerbaycan tarafı Ermeni sakinlerle diyalogu ülke mevzuatı çerçevesinde hayata geçirecek ve üçüncü tarafların bu konuya müdahalesi kabul edilemez.

Ermenistan’dan, asılsız beyanlarda bulunmak yerine, geçtiğimiz Aralık ayından bu yana reddettikleri barış anlaşmasına ilişkin müzakerelerde sorumlu ve yapıcı bir yaklaşım sergilemesini, iletişim bağlantılarının açılması, güçlerini Azerbaycan topraklarından tamamen çekmesi de dahil olmak üzere üçlü bildirinin yükümlülüklerini yerine getirmesini, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine aykırı adımlardan kaçınılmasını talep ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

www.yenicag.info

270