“Azerbaycan-Ermenistan konusunda Rusya ile müşterek çalışma içerisindeyiz” – Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Rusya’nın Türkiye ile ilgili de olumsuz açıklaması yok. Şu ana kadar biz gerek Azerbaycan-Ermenistan konusunda gerek diğer konularda yani Suriye’de müşterek çalışma içerisindeyiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şöyle;

Libyalı tarafların ateşkes anlaşması

Bugün yapılan ateşkes anlaşması üst düzey alınmış bir karar değil. Bu kalıcı olur mu bunu zaman gösterecek. 3 ay içerisinde paralı askerlerin oradan çekilmesi ne denli doğrudur sağlıklıdır onu da bilemiyoruz. Şu anda bildiğimiz böyle bir anlaşmanın adımlarının atılmış olduğudur. Fakat dediğim gibi en üst düzeyde bir temsilci burada bulunuyor. Aynı şekilde sayın Serrac tarafından atanan bir komutan da bulunuyor. Güvenirliliği çok da olabilecek gibi değil. Azerbaycan-Ermenistan arasında Ermeniler şu ana kadar verdikleri sözde durdular mı? Orada da ateşkes adımı atıldı gece saat 00.00’da başlayacak denmesine rağmen olmadı. Umarım burada ateşkes kararına uyulur.

Koronavirüs salgını

Şu an itibarıyla İstanbul koronavirüs salgınında hemen hemen en önde gelen illerimizden bir tanesi ve bu konuda bu mücadeleyi yoğun bir şekilde sürdürmemiz lazım. Toplu mekanlardan ciddi manada kaçınmak gerekiyor. Sağlık Bakanımız değişik illeri dolaşıyor. Diğer illeri de dolaşmak suretiyle ne gibi tedbirler alacağız bunun çalışmaları yapılıyor. Bilim Kurulu’ndan yapılan çalışmalar neticesinde ne gibi tedbirler alınacak bunlar bize de bildirilecek. Kararlıyız, kararlı duruşumuz Batı’ya göre çok daha iyi fakat yeterli deği.

Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında Türkiye’nin rolü

Şu an itibarıyla sayın Aliyev’in ifadesini bir kenara bırakmak mümkün değil burada Rusya ne kadar çözüm için barış için yer almayı düşünüyorsa Türkiye de en az Rusya kadar yer alma hakkının olduğuna inanıyorum. Aslında bu konuda Rusya’nın olumsuz bir yaklaşımı şu ana kadar gelmedi. Rusya’nın Türkiye ile ilgili de olumsuz açıklaması yok. Şu ana kadar biz gerek Azerbaycan-Ermenistan konusunda gerek diğer konularda yani Suriye’de müşterek çalışma içerisindeyiz. Temenni ederim ki bundan sonra da çözümlerde başarılı adımlar atar ve buraları çözüme kavuştururuz.

ABD’nin S-400’lerin Sinop’ta test edilmesine ilişkin açıklaması

Testler doğrudur yapıldı yapılıyor ve ABD’nin bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Biz elimizdeki bu tür imkanların testlerini yapmayacağız da neyi yapacağız? Herhalde kalkıp bunu ABD’ye soracak değiliz. Sadece S-400 değil birçok silahların testlerini yapıyoruz. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Yunanistan’ın elinde S-300’ler var. Bırakın testi kullanıyorlar. Biz kararlıyız yolumuza da aynı şekilde devam edeceğiz.

www.yenicag.info

291