Azerbaycan Fransa`ya nota verdi

Fransa’nın Bakü Büyükelçisi Zakhary Gros, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak nota verildi.

Görüşmede bir gün önce Fransa’daki Azerbaycan büyükelçiliğine karşı söz konusu ülkedeki radikal Ermeni gruplar tarafından yapılan saldırıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’nın notasının Fransız Büyükelçiye sunulduğu belirtildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 19 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşrçen görüşmede Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, Fransa’daki Ermeni diasporasının radikal güçlerinden oluşan bir grubun Azerbaycan’ın Paris Büyükelçiliği’ne yönelik saldırısının, açıkça Fransız yasalarının ve uluslararası hukuk normlarının büyük ihlali olduğunu karşı tarafa iletti.

Saldırı sırasında büyükelçilik binasına maddi zarar verildiği, diplomatik temsilciliğin faaliyetine ve çalışanların hayatlarına tehdit oluşturulduğu kaydedildi.

Halefov’un, radikal Ermeni gruplarının bu eylemlerine koşulların yaratılmasına ve zamanında engellenmemesine şiddetle tepki gösterdiği, 1961 Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi’ne göre diplomatik temsilciliklerin güvenliğinin bulundukları ülke tarafından sağlanması yükümlülüğünün Fransa tarafından yerine getirilmemesinden derin üzüntü duyduğunu ifade ettiği vurulandı.

Ayrıca, diplomatik temsilcilik ve personeline tehlike oluşturan vandalizm eyleminin Fransız kolluk kuvvetleri tarafından kapsamlı bir şekilde araştırılması, gerekli hukuki değerlendirme yapılması, suçluların cezalandırılması ve verilen zararın ödenilmesinin sağlanmasının talep edildiği aktarıldı.

Fransa Büyükelçisi, Azerbaycan büyükelçiliğine yönelik olayın üzücü olduğunu ve Azerbaycan tarafının talebine göre, olayla ilgili hukuki değerlendirmenin yapılması için gerekli adımların atılacağını belirtti.

www.yenicag.info

126