"Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Sadıkov ev hapsinde tutuluyor" - Milletvekilinden GÜNDEM YARATAN AÇIKLAMA

Azerbaycan Milli Meclis üyesi Agil Abbas, Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı Necmettin Sadıkov`un ev hapsinde tutulduğunu söyledi.

Azerbaycan Ordusu`nun 27 Eylül`de Ermenistan silahlı kuvvetlerinin saldırlarına karşı başlattığı ve zaferle sonuçlanan 44 günlük askeri operasyonlar sırasında Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı Necmettin Sadıkov`un operasyonlarda devre dışı bırakıldığı, hatta görevden alındığı iddiaları seslendirilmişti. Savaş sırasında yalnız bir kere Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan fotoğraflarda yer alan Sadıkov`dan bugüne kadar hiçbir haber yoktu.

Konu ile ilgili “Yeni Çağ” muhabirine açıklamada buulunan Azerbaycanlı milletvekili, Milli Meclis`in Savunma, Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi üyesi Agil Abbas, Sadıkov`un görevden alındığını bildirdi.

Abbas, “Necmettin Sadıkov görevden alınmıştır. Hem de savaş başlayan andan itibaren. Nedenini söyleyemem, bunu yalnız devletin özel servisleri ve Savunma Bakanlığı bilebilir. Tahminime göre Sadıkov ev hapsinde tutuluyor. Eğer tutuklansaydı bunu gizlemek olmazdı. Bunu Savunma Bakanlığı`na sormak gerekir, “Sizin bir generliniz vardı, nerede o?” diye” ifadelerini kullandı.

Necmettin Sadıkov kimdir?

27 yıldır Azerbaycan Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüten Necmettin Sadıkov, Azerbaycan`da “Rusya`nın adamı” olarak biliniyor. Sadıkov`un ismi bugüne dek farklı ihanet teorilerinde yer aldı. En son İkinci Karabağ Savaşı`ndan önce Temmuz ayında alevlenen çatışmalarda Azerbaycan’ın çok sayıda üst rütbeli subayının ve tümgeneral Polat Haşimov`un şehit edildiği Tovuz baskınında da stratejik bilgilerin Necmettin Sadıkov tarafından düşmana sızdırıldığı iddia edilmişti.

www.yenicag.info

552