Azerbaycan halk ressamı Sakit Memmedov Kraliçe 2. Elizabeth`e hediye verdi: "Çıdır düzü"

Dünya şöhretli Azerbaycan Halk ressamı Sakit Memmedov Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Kraliçesi 2. Elizabeth`le görüştü.

Görüş efsanevi Kraliçe Victoria`nın şerefine düzenlenen Windsor at gösterisi çerçevesinde gerçekleşti. Görüşe Kraliçe`nin kocası Edinburgh Dükü prens Philipp, Kraliçenin torunu Sussex Dükü prens Harry ve başka tanınmış yüzler katıldılar.

Sakit Memmedov Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Kraliçesi 2. Elizabeth`e kendi çizdiği ve Nevruz bayramını anlatan “Bahar kızı” resmini hediye etti.

Ressamın sözlerine göre, Kraliçe bizzat kendisine resimi beğendiğini söylemiş ve teşekkürünü bildirmiş.

“Bu benim Kraliçe 2. Elizabeth`le 3. karşılaşmamdı ve o beni çok iyi tanıyor. 3 yıl önce ben Kraliçe 2. Elizabeth`e 90 yıllık jübilesinde Karabağ atlarından bahseden “Çıdır düzü” resmini hediye etmişdim. Neredeyse yarım saat boyunca “Çıdır düzü”nün tüm detayları hakkında: Karabağın tarihi ve tabiatı, halk kostümleri, müzik aletleri ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi`ne alınmış eski Azerbaycan oyunu “Çovgan” hakkında konuşmuştuk. Bu resmi Kraliçe çok sevdi ve o bu gün Windsor Sarayı`nın en güzel yerlerinden birinde asılıyor.” – diye ressam bildirdi.

Kraliçe 2. Elizabeth Azerbaycan At Federasyonu Başkan yardımcısı Behruz Nebiyev ve sporcu Hatice Gulubeyli`yle de görüştüğünü belirtelim. Ayrıca Kraliçe 2. Elizabeth`e üzerinde Azerbaycan şairesi Hurşutbanu Natevan`ın resminin yer aldığı kelagayi de hediye edildi.

Haber: Rüstem Gasımov

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

3 K