"Azerbaycan, kendi arazilerini işgalden kurtamak için mücadele ediyor" - Rus askeri uzman

Perenciyev, “Bu gerginlik resmi Bakü ile Erevan arasında sınır ve barış anlaşması imzalanana kadar devam edecek” dedi.

Ünlü Rus askeri uzman Aleksandr Perenciyev, Azerbaycan`ın kendi arazilerini işgalden kurtarmak için başlattığı karşı saldırı operasyonlarını Yenicag.ru`ya değerlendirdi.

Askeri uzman, Azerbaycan`ın yalnızca işgal altında tutulan topraklarını geri almak için bu operasyonu başlattığını bildirdi.

Aleksandr Perenciyev

Müzakerelerin Dağlık Karabağ etrafında yürütüldüğünü söyleyen Perenciyev, Azerbaycan`ın Ermenistan tarafından işgal edilen Karabağ etrafındaki 7 ilçe için haklı mücadele ettiğini belirtti.

Aleksandr Perenciyev, “Azerbaycan Ermenistan`a saldırmadı! Azerbaycan kendi arazilerini işgalden kurtarmak için mücadele ediyor. Ermenistan tarafından işgal edilmiş 7 ilçe resmi Bakü ile Erivan arasında müzakere konusu değil. Müzakereler sadece Dağlık Karabağ etrafında yürütülüyordu. Azerbaycan saldırgan tavır tutmuyor burada. Biz henüz Dağlık Karabağ`ı konuşmuyoruz. Azerbaycan, hiç değilse Dağlık Karabağ etrafındaki 5 ilçenin kurtarılması için mücadele ediyor. Elbette, sorunun barışçıl yolla çözülmesinden yanayım, fakat müzakereler de bir kararla neticelenmelidir. Resmi Erivan`ın tutumu münakaşanın büyümesine neden oluyor. Bu gerginlik Bakü ile Erivan arasında sınır ve barşı anlaşması imzlananana kadar devam edecek. AGİT de bunun için çaba sarf etmelidir.” diye konuştu.

www.yenicag.info

660