Azerbaycan kökenli Türk ressam prestijli ödüle layık görüldü

Azerbaycan Türkü ressam Timur Taştekin, İstanbul’daki Vefa lisesi öğrencilerinin oylarıyla “En iyi ressam” ödülünü aldı.

Lise öğrencileri oylamayı 12.Geleneksel Kemal Sunal Kültür sanat haftası çerçevesinde yaptılar. 1972 yılı Vefa lisesi mezunu ünlü ressam Timur Taştekin “En iyi ressam” ödülünün sahibi oldu. Ödül töreni sonrası Yeni çağ‘a konuşan ressam Timur Taştekin “Öğrencilerin oylaması sonucu ödüle layık görülmem beni çok mutlu etti”- dedi.

“Kemal Sunal benim de mezun olduğum Vefa lisesinin medar-i iftiharı bir sinema sanatçısıdır. Her sene Nisan ayı sonunda okulumuzda Kemal Sunal Kültür sanat haftası yapılıyor. Lisemizin öğrencileri kendi aralarında yaptıkları oylamada sanat, gazetecilik, televizyonculuk, karikatur, senaryo dallarında yılın en iyi yaratıcı insanlarını belirliyorlar. Bu sene “En iyi ressam” ödülüne beni layık görmelerinden fevkalade mutlu oldum. 1872 yılında kurulan Vefa lisesi İstanbul’un Türkçe eğitim veren en eski eğitim kurumu olmanın yanı sıra Türkiye’nin bir dizi ünlü insanının mezun olduğu okul olma özelliğini de taşımaktadır. Rahmetli Kemal Sunal lisemizin mezunlarından olmuştur, her sene onun adına Kültür sanat haftası düzenlenmektedir. Biz mezunlar hayatımızın sonuna kadar Vefa lisesi’yle ilişkilerimizi koparmayız. Önümüzdeki hafta lisemizde Boza günü yapılacaktır, en yaşlı mezunlarımız bile oraya katılıyor, hasret gideriyoruz. Beni bu sene “En iyi ressam” ödülüne layık gören Vefa lisemizin öğrencilerine sizin aracılığınızla sonsuz şükranlarımı sunuyorum”- diye resim sanatçısı Timur Taştekin Yeni çağ’a yaptığı açıklamada vurguladı.

Türkiye’nin ünlü ressamı Timur Taştekin 1945 yılında Ardahan vilayetinin Çıldır beldesinde doğdu. Resim yapmaya çocukluk yaşlarında başlayan Timur Taştekin 1970’li yılların başlarından itibaren Türkiye’nin çeşitli kentlerinde grup sergilerine katıldı. Bugüne değin 50’nin üzerinde kişisel resim sergisi açan Timur Taştekin,Türkiye ve Avrupa’da yaklaşık 100 kişisel sergide eserlerini sergiledi. Çağdaş Türk resim sanatında Osmanlı motiflerini en çok kullanan sanatçı olan Timur Taştekin’in eserlerine Avrupa ve ABD’nin sanat galerileri ve müzeleri yakın ilgi göstermektedirler. Sanatçının Yeni çağ’a verdiği bilgiye göre British Museum ve Louvre müzeleri eserlerini almak için sanat danışmanları aracılığıyla kendisiyle görüşmeler yürütüyorlar. Sanatçı en büyük isteğinin Azerbaycan’da kişisel resim sergisi açmak olduğunu da Yeni çağ’a yaptığı açıklamada dile getirdi.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

1.3 K