Azerbaycan Savunma Bakanı, Gürcistanlı tuğgeneral ile görüştü

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Gürcistan Savunma Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Giorgi Matiashvili ile beraberindeki heyeti kabul etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Zakir Hasanov, halklar arasındaki geleneksel dostluk ve karşılıklı güvenin varlığına dikkati çekerek, Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan arasındaki ikili ve üçlü işbirliğinin üst düzeyde olduğunu ve bunun bölgede güvenliğin sağlanmasında önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Bakan Hasanov, Kars’ta düzenlenen “Kış Tatbikatı 2023”te askeri personelin yüksek profesyonellik sergilediğini kaydederek, ortak tatbikatların ordular arasında tecrübe paylaşımında ve muharebe kabiliyetlerinin daha da geliştirilmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

Güney Kafkasya ülkelerinin liderlerinin katılımıyla Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde gerçekleştirilen genel kurul toplantısının önemine dikkati çeken Hasanov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in “Biz ellbette Avrasya’da barışın sağlanmasını istiyoruz’ sözlerini hatırlatarak, bölgede barışın sağlanması için yapılan çalışmalardan bahsetti.

Matiashvili, ülkeler arasındaki askeri ilişkilerin yüksek düzeyde olduğunu vurgulayarak, Azerbaycan-Gürcistan askeri işbirliğinin bölgesel güvenliğe katkıda bulunduğunu belirtti.

Görüşmede ayrıca askeri, askeri teknik, askeri eğitim alanlarında işbirliğinin gelişim perspektifleri ve karşılıklı ilgi uyandıran diğer konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

www.yenicag.info

308