Azerbaycan STK’ları Kahramanmaraş’ta: “En kısa zamanda Türkiye’de de çadır kentler kalmayacak”

Azerbaycan Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Ajansı organizatörlüğünde Ulusal lider Haydar Aliyev`in doğumunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Türkiye’de bulunan sivil toplum kuruluşları temsilcileri Ankara’da bir takım temaslarda bulundu.

Ajans Genel müdürü Aygün Aliyeva, Cumhurbaşkanlığı Ofisi STK’larla İş Şubesi kıdemli danışmanı Ali Penahov, Azerbaycan Türkiye Evi Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, Azerbaycan Basın Konseyi Yönetim Kurulu üyesi, Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, Azerbaycan Gençlerin Girişimine ve Gelişimine Destek Birliği Başkanı Toğrul Allahverdili, Reformcu Gençler Birliği Başkanı Ferit Şahbazlı, STK başkanları ve gazetecilerden ibaret heyet, STK’lar Daire Başkanlığı, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER), Vakıflar Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve TİKA’da yetkililerle bir araya geldi.

Ankara’daki temaslardan sonra Kahramanmaraş’a giden heyet, evlerini kaybeden ve çadırlarda yaşayan aileleri ziyaret etti.

Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Alptekin Yasım’la görüşen heyete çadır kentte yaşayan vatandaşlar hakkında bilgi verildi.

Daha sonra heyetin depremzede çocuklar için getirdiği yaklaşık 1000 giyim gereğince dağıtıldı.

Sonrasında heyet, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatı doğrultusunda inşa edilen Haydar Aliyev’in ismini taşıyan okulun yapım aşamasında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Heyet, Kahramanmaraş’taki Hocalı Parkı’na da giderek deprem bölgesi ziyaretini tamamladı.

Ziyaret ile ilgili sitemize demeç veren Azerbaycan Basın Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Agil Alesger, “Çadır Kentleri gezerken yıllar önce gördüğümüz Azerbaycan’ın çadır kentlerini hatırladık. Hatta ekip arkadaşlarım Elşat Eyvazlı ile Agil Camal çocukluk dönemlerine geri gittiler ve aşırı etkilendiler. Biz ermeni mezaliminde böyle durumla yüz-yüze kalmıştık. O dönemde Azerbaycan’a yeterli olamayan bir Türkiye vardı. Bugün ise güçlü bir Türkiye var. O Türkiye 2020’de İHA’ları ve SİHA’larıyla yanımızda oldu ve Azerbaycan’ın çadır kentten kurtulmasında en büyük katkıyı sağladı. İnanıyoruz ki en kısa zamanda Türkiye’de de çadır kentler kalmayacak. Bir laf var, ettiklerimiz edeceklerimizin teminatıdır. Bügünkü Türkiye’nin mimarının da etdiklerine binaen diyebiliriz ki, bir dahaki seferimizde bu çadırları görmeyeceğiz. Ama ağır bir süreçten geçiyor insanlar. Bir an içinde yuvalarını, sevdiklerini yitiren insanlardır. Acılarını anlıyor ve paylaşıyoruz.

Bu sürecin başında olduğu gibi bundan sonra da kardeşlerimizin yanındayız, yanlarında olmaya da devam edeceğiz.”

www.yenicag.info

253