Azerbaycan tarafı hiçbir durumda sivil halkı hedef almıyor!

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan ordusunun Karabağ’da gerçekleştirdiği lokal nitelikli antiterör operasyonu ile ilgili açıklama yaptı.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“19 Eylül’de, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Ermeni silahlı güçleri bir dizi geniş çaplı askeri provokasyona ve terör eylemlerine başvurdu.

Öyle ki Ermeni keşif-sabotaj grupları tarafından Ahmedbeyli-Füzuli-Şuşa karayoluna terör amacıyla önceden döşenen mayınların patlaması sonucu siviller ve Jandarma Kuvvetleri personeli hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. Ayrıca ordumuzun birlikleri havan ve çeşitli kalibreli hafif silahlarla ateş altına alınmış, bunun sonucunda Azerbaycan ordusunun iki askeri yaralanmıştır.

Ermeni silahlı güçlerinin bu tür provokasyonları sürdürmek amacıyla muharebe mevzilerini güçlendirdiği ve birliklerini yüksek düzeyde savaşa hazır hale getirdiği Azerbaycan ordusu birliklerince tespit edilmiştir.

Ermenistan silahlı güçlerinin Karabağ ekonomik bölgesinde beklenen büyük çaplı provokasyonlarının önlenmesi, ayrıca üçlü bildirinin hükümlerinin uygulanmasının sağlanması, Ermeni silahlı güçlerinin silahsızlandırılarak topraklarımızdan çıkarılması, askeri altyapılarının etkisiz hale getirilmesi, sivil nüfus, aynı zamanda bölgedeki imar ve ihya çalışmalarında görev alan sivil işçiler ile askeri personelimizin güvenliğinin sağlanması ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin anayasal yapısının yeniden tesis edilmesi amacıyla bölgede lokal nitelikli antiterör önlemleri başlatılmıştır.

Alınan önlemler çerçevesinde, Ermeni silahlı güçlerinin ön cephe ve cephenin derinliklerindeki mevzileri ile uzun vadeli ateş noktaları, aynı zamanda savaş araçları ve askeri tesisler yüksek hassasiyetli silahlar kullanılarak imha ediliyor.

Alınan önlemlerin hedefi tamamen yasa dışı askeri oluşumlar ve askeri altyapıdır.

Azerbaycan tarafı hiçbir durumda sivil halkı hedef almıyor. Bu bakımdan Ermeni sivil nüfusun askeri hedeflerden uzak durması gerekmektedir.

Azerbaycan tarafı, Ermeni silahlı güçlerinin 10 Kasım 2020 tarihinde imzalanan üçlü bildiri hükümlerine aykırı olarak Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde varlığını sürdürmesinin bölgesel barış ve istikrara ciddi bir tehdit oluşturduğunu defalarca dile getirmiştir.

Bölgede barış ve istikrarın sağlanmasının tek yolu, Ermeni silahlı güçlerinin Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinden kayıtsız şartsız, tamamen çıkarılması ve sözde rejimin feshedilmesidir.”

www.yenicag.info

83