"Azerbaycan tarafı Karabağ`da askeri operasyon gerçekleştirebilir" - Askeri uzman

“Ermenistan`ın bu arsızlığının karşı Azerbaycan askeri operasyon başlatmalı.”

Şair Ramaldanov

Bu fikirleri YeniÇağ`a açıklamasında Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan`ın Hankendi`de yaptığı son açıklamadan sonra Azerbaycan`ın askeri operasyonlara başlama olasılığını değerlendiren yedek Albay Şair Ramaldanov söyledi.

Albayın sözlerine göre, Paşinyan`ın Hankendi`de “Karabağ Ermenistan`dır” söylemesi onun iyi bir siyasetçi olmadığının göstergesi:

“Paşinyan`ın büyük siyasete adım attığı daha bir kaç yıl oldu. Onun ne siyasi bilgisi, ne de ünü var. Azerbaycan tarafının bu konuda tutumu belli. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev defalarca Karabağ`da ikinci bir ermeni devletinin yaratılmasına izin vermeyeceklerini söylemiş. Savunma bakanı Zakir Hasanov da Silahlı Kuvvetlerimizin dövüşe hazır olduğunu bildirmiş. İzlenimlerimiz Paşinyan`ın fikir ve söylemlerinde sabit olmadığı kanaatine varmamızı sağlıyor. Bu gün yumşak konşan Paşinyan, yarın populist konuşabiliyor.

Paşinyan`ın sersem açıklamasından sonra Azerbaycan konuşmaları durdurmalı. Bundan önce de böyle olmuştu ve o zaman da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bu şahısla aynı masaya otumayacağını bildirmişti.

Ermenistan hiçbir zaman bağımsız politika yürütmemiş. Her zaman üçüncü devletlerden aldığı talimatları uygulamış. Paşinyan`ın Hankendi`deki son konuşması da onun politik açıdan ne kadar bilgisiz olduğunun göstergesi.”

Askeri uzman, Paşinyan`ın bu sözlerinden sonra Azerbaycan`ın sert adımlar atabileceğini söyledi:

“Bundan sonra Azerbaycan tarafı Karabağ`da askeri operasyon gerçekleştirebilir ve topraklarını işgalden kurtarabilir. Böyle ki, işgalci ülkenin başkanının böyle aptalca ve sersem açıklamasından sonra Azerbaycan`ın operasyonlara başlama olasılığı var. Paşinyan`ın bu sözleri sorunun barış yolu ile çözülemeyeceğini bir daha gözler önüne serdi.”

Sehavet Memmed

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

724