"Azerbaycan, Türkiye ve Pakistan`ın askeri potansiyelinden yararlanmalı" - GÜVENLİK UZMANI

Aleskerov, “Ermenistan, terör örgütünden yardım alıyorsa Azerbaycan da Türkiye ve Pakistan`ın askeri potansiyelinden yararlanabilir” dedi

Azerbaycanlı siyaset bilimci ve Güvenlik ve uluslarası ilişkiler uzmanı Elhan Aleskerov, Ermenistan`ın terör örgütü PKK üyelerini Azerbaycan`ın Ermensitan tarafından işgal olunmuş Dağlık Karabağ bölgesine yerleştirilmesini Yenicag.ru muhabirine değerlendirdi.

Aleskerov, Ermenistan`ın PKK`lı teröristleri Karabağ`a yerleştirmesi münakaşanın formatını değiştirdiğini söyledi.

Elhan Aleskerov

Elhan Aleskerov, “Ermenistan`ın PKK teröristlerini Karabağ`a getirmesinin bir kaç nedeni var. Öncelikle, Orta Doğu`da ve diğer sıcak noktalarda bir çok ülkeler kendi çıkarları için paralı askerleri kullanıyorlar. Ermenistan`ın PKK teröristlerini ve diğer paralı askerleri Azerbaycan`a karşı kullanması kafalarda soru işreti yaratıyor. İlk sorulması gereken, Ermenistan`ın bu paraları nereden aldığı? Ermenistan`ın teröristleri ve paralı askerleri kullanması Yukarı Karabağ münakaşasının formatını değiştiriyor demektir.

Ermenistan`ın teröristlerden yardım alması, Azerbaycan`a da Pakistan, Türkiye gibi kendisine destek olan ülkelerin askeri hizmet veren şirketlerinden yararlanmaya imkan tanıyor. Ermenistan`ın bu adımı halkların kendi kaderini tayin hakkını da ortadan kaldırıyor” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

295