Azerbaycan ve Kırgızistan arasındaki kültürel işbirliği konuları Bakü`de ele alındı

Kırgızistan’ın Bakü Maslahatgüzarı Bakıt Yusupov, Azerbaycan Kültür Bakan Yardımcısı Rafig Bayramov ile görüşmede bulundu. Görüşmede, kültür sektöründe işbirliği konuları ele alındı.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, toplantıda taraflar, kültür, gelenek ve dilin benzerliğine dayanan kültürel ve insani alanda işbirliğinin derinleştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Yeni takvim yılının başlangıcına bağlı olarak, tarafların ülkelerinde yapılan etkinlikler, devlet organlarının ve yaratıcı grup temsilcilerinin katılımının yanı sıra Kırgızistan ve Azerbaycan’ın uluslararası mekanlarda karşılıklı desteği ile ilgili 2019 sonuçları masaya yatırıldı.

Bayramov, Kırgızistan’ın Han Sarayı ve tarihi Şeki’nin UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmesinde Azerbaycan’a verdiği desteği kaydetti.

Kültürel ve insani alanda ikili işbirliğinin mevcut durumundan memnuniyet duyduklarını dile getiren taraflar ayrıca 2020 için Kırgızistan’da Azerbaycan kültürünün On Yılını düzenleme olasılığı da dahil olmak üzere ana işbirliği alanlarını tartıştı.

Taraflar, görüşme bitiminde, yaratıcı ekipler tarafından çeşitli etkinliklerde bulunma girişimlerine karşılıklı destek sağlamanın önemine de dikkat çekti.

www.yenicag.info

1 K