Azerbaycan ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcıları bir araya geldi

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Elnur Memmedov, Rusya ziyareti sırasında Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Galuzin ile bir araya geldi.

Azerbaycan ile Rusya arasında ikili işbirliğinin gündemindeki güncel konuların ve bölgedeki mevcut durumun ele alındığı görüşmede, Azerbaycan ve Rusya’nın ikili, aynı zamanda çok taraflı platformlar çerçevesinde karşılıklı yarar sağlayan ilişkilerinin bulunduğu belirtildi.

Ayrıca iki ülke arasında siyasi diyalog, ekonomi, ticaret, kültür, insani yardım gibi çeşitli alanlar üzere işbirliği düzeyinin tatmin edici olduğu kaydedildi. Bu bağlamda mevcut potansiyelin ilişkilerin daha da genişletilmesinin gerektiği vurgulandı.

Bakan Yardımcısı Memmedov, ihtilaf sonrası dönemde bölgede yaşanan mevcut durum, Azerbaycan ile Ermenistan arasında normalleşme süreci ve barış gündeminin ilerletilmesi yönünde yapılan çalışmalar, Ermenistan tarafının söz konusu çabalara engel oluşturan, uluslararası hukuka ve 10 Kasım 2020 tarihli üçlü bildiriye aykırı olan askeri-siyasi provokasyonlar hakkında karşı tarafı bilgilendirdi.

Görüşmede, karşılıklı ilgi uyandıran diğer konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.

www.yenicag.info

352