Azerbaycan’da 7. Türk Filmleri Haftası düzenlenecek

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle gerçekleşecek film haftasında 5 film 5 gün boyunca seyirciyle buluşacak.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türk Filmleri fırtınası esecek. Azerbaycanlı sinema severler beş gün boyunca beş Türk filmini izleme şansı elde edecek.

Açılış, TRT ortak yapımı olan ve Sadık Ahmet’in hayatını konu alan “Sadık Ahmet – Büyük Mücadelenin Hikayesi” filmiyle gerçekleştirilecek. Yönetmenliğini Hakan Yonat’ın yaptığı filmde Sadık Ahmet’in Batı Trakya Türklerinin hakları için verdiği mücadele anlatılıyor. Film Türkiye’den sonra ilk kez Azerbaycan’da gösterilecek.

Galaya onur konuğu olarak Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet katılacak. Açılışta ayrıca beş filmin yapımcıları ile yönetmen ve oyuncular da hazır bulunacak.

Hafta boyunca “Hayata Barış”, “Rafadan Tayfa – Hayrimatör”, “Nefes – Yer Eksi İki”, “Sadık Ahmet”, “Son Akşam Yemeği”, filmleri de Azerbaycanlı sinemaseverlerle buluşacak.

Etkinlik kapsamında ortak kültürü yansıtan projeler ele alınacak, Türk yönetmen ve oyuncular, Azerbaycanlı yapımcı, yönetmen ve senaristlerle bir araya gelecek.

Genç kuşaklarla ve üniversitelerde de oyuncularla söyleşiler düzenlenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile Yerli Düşünce Derneği’nin düzenlediği, 7. Türk Filmler Haftası 1 -5 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. Projeyle, Türk Sinemasının Türk Devletlerinde ve akraba topluluklar da bilinirliğinin artırılması hedefleniyor.

www.yenicag.info

398