Azerbaycan`da karantina önlemleri gevşetildi

Azerbaycan`da yeni tip koronavirüs nedeniyle ilan edilen karantina önlemleri gevşetildi.

Azerbaycan Bakanlar Kuruluna bağlı Kovid-19`la ilgili oluşturulan operasyonel karargahtan yapılan açıklamada, 18 Mayıs 2020 tarihinden itibaren karantina rejiminin gevşetileceği bildirildi.

Karargahtan, Bakü, Gence, Lenkeran, Sumgayit şehirlerinde ve Abşeron`da karantina önlemlerinin gevşetilmesi kapsamında SMS`le izin uygulamasının; 65 yaş ve üstü için sokağa çıkma yasağının; kafe, restoran ve kahvehanelerde müşterilere yerinde hizmet verme yasağının kaldırılacağı duyuruldu.

Açıklamada, bazı kısıtlamaların 18 Mayıs`tan sonra da devam edeceği bildirildi.

Karara göre, ülkeye hava ve kara yolu ile giriş ve çıkış yasağı; Bakü, Gence, Lenkeran, Sumgayit ve Abşeron`a giriş ve çıkış yasağı; düğünlere getirilen yasaklar; Avm`lerin kapatılması kararı karantinanın gevşetilmesinden sonra da devam edecek.

Ayrıca ülkede muze ve sergiler 18 Mayıs`tan sonra sanatseverleri ağırlayabilecek, fakat tiyatro ve sinemalar 31 Mayıs`a kadar kapalı olacak.

Azerbaycan`da daha önce Bakü, Gence, Lenkeran, Sumgayit şehirlerinde ve Abşeron`dan başka diğer tüm bölgelerde karantina rejimi kaldırılmıştı.

Agil Bekir

www.yenicag.info

444