Azerbaycan`da Kazakistan Kültür Günleri: Gala konser yapıldı

Azerbaycan`da Kazakistan Kültür Günleri kapsamında gala konser gerçekleştirildi.

Açılışı 2 Aralık`ta yapılan Kazakistan Kültür Günleri`nin ikinci günü gala konser düzenlendi.

Etkinliğe Kazakistan ve Azerbaycan`ın üst düzey yetkililerinin yanı sıra sanatçılar katıldılar.

Gala konserin açılış konuşmasını yapan Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Aida Balayeva, iki ülke arasındaki kültürel bağlara dikkat çekerek etkinliği 2023 yılının en önemli kültürel faaliyeti olarak nitelendirdi.

Bakan Balayeva, “Biz kardeş Azerbaycan halkının bizimle ilişkilerine verdiği önemi biliyoruz, amaçlarımıza ulaşmamızda bize verdiği büyük desteği hissediyoruz. Azerbaycan halkı dünya tarihinde iz bırakmış Kazakistan`ın büyük aydınlaırnı iyi biliyorlar. Bakü`deki sokaklardan birine Abay Kunanbayev`in, Sumgayit şehrindeki sokaklardan birine ise Kazak maarifcisi ve Türkologu Ahmet Baytursınoğlu`nun ismi verilmiştir. Bu anlamda, Azerbaycan da bizim için samimi komşu, sadık dost ve kardeştir.” ifadelrini kullandı.

Daha sonra Kazakistan`ın farklı sanatçı ve müzik grupları sahnede muhteşem performans sergilediler. Kazakistan`ın Halk sanatçısı Roza Rımbayeva, Emektar sanatçılar Alişir Kerimov, Medet Çotabayev, Aygerim Beketeyeva performansları ile salonu coşturdu. Bundan başka, hem Azerbaycan hem de Kazakistan müzik, etno-folklor gruplarının perfrormansları da izleyicilerin büyük beğenisini topladı.

www.yenicag.info

356