Azerbaycan`dan 20 Ocak bildirisi: "Sovyet ordusu, sivil halka karşı görülmemiş bir katliam gerçekleştirdi"

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, 20 Ocak faciasının 33. yıl dönümüyle ilgili bildiri yayınladı.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Sovyetler Birliği yönetiminin Azerbaycan halkına yönelik ayrımcı politikasına, yüzbinlerce Azerbaycanlının bugünkü Ermenistan topraklarındaki tarihi topraklarından sürülmesine ve Ermenistan’ın Karabağ’a yönelik asılsız toprak iddialarına yanıt olarak Azerbaycan halkının başlattığı kitlesel protestoları ve başlattığı milli bağımsızlık hareketini güç yoluyla bastırmak amacıyla ülkeye gönderilen Sovyet ordusu, uluslararası hukuku ve Anayasa’yı ağır bir şekilde ihlal ederek sivil halka karşı görülmemiş bir katliam gerçekleştirdi.

33 yıl önce Sovyet rejiminin askeri, siyasi ve manevi saldırısına maruz kalan Azerbaycan halkı, tarihi mücadele geleneklerine sadık kaldığını gösterdi. Adaletin savunması yolunda şehit düşen vatan evlatları o kanlı günde, milletimizin kahramanlık tarihine parlak bir sayfa yazdı.

Üzerinden 33 yıl geçmesine rağmen 20. yüzyılda işlenen en korkunç suçlardan biri olan ve tüm uluslararası hukuk belgelerinin ağır şekilde ihlal edildiği 20 Ocak olaylarına uluslararası hukuk değerlendirmesi yapılmadı. Eski Sovyetler Birliği yönetimi bu suçtan dolayı doğrudan sorumlu.

Uluslararası hukuka göre 20 Ocak faciası bir insanlık suçu olarak tanımlanmalı, failleri cezalandırılmalıdır. Bugün Azerbaycan’ın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğü uğruna şehit düşen şehitlerimizin ruhları şad.

Muzaffer Başkomutan’ın önderliğinde yiğit Azerbaycan ordusu, 30 yıldır düşman işgali altındaki topraklarımızı işgalden kurtardı ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü yeniden sağlandı. Azerbaycan’ın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne yönelik atılan adımlar bundan sonra da gerektiği gibi cevaplandırılacak. Ülkemizin toprak bütünlüğü, halkımızın özgürlüğü ve devletimizin bağımsızlığı için canlarını feda eden yurttaşlarımızın aziz hatıralarını bir kez daha rahmetle anıyoruz.”

www.yenicag.info

372