Azerbaycan`dan “AB misyonuna güvenimiz sarsıldı” açıklaması

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin Ermenistan’da gözlem misyonu oluşturma kararına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Azerbaycan, AB Konseyi’nin (AB) Ermenistan’da AB’nin sivil misyonunun oluşturulmasına ilişkin kararını göz önünde bulunduruyor. Böyle bir faaliyetin, sadece ikili bazda yürütülmesi gereken sınırların belirlenmesi süreci de dahil olmak üzere Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecine zarar vermek amacıyla kullanılmaması gerektiği konusundaki kararlılığımızı koruyoruz.

AB misyonunun Ermenistan’da yerleşmesi konusunda Azerbaycan’ın meşru çıkarlarının dikkate alınması, aynı zamanda bu misyonun faaliyetinin AB tarafından karşılıklı güven ve itimadı sarsmayacak şekilde yürütülmesi sağlanmalıdır.

Azerbaycan tarafı, AB misyonunun faaliyete başlamasına ilişkin müzakere sürecinde, geçmiş deneyimlerden gerekli derslerin çıkarılmasına azami özen gösterilmesini beklemektedir.

AB’nin Ermenistan topraklarında gözlem faaliyeti, Azerbaycan, Ermenistan ve Fransa liderleri ile AB Konseyi Başkanı arasında 6 Ekim 2022’de Prag’da yapılan görüşmede varılan anlaşmaya dayanarak sivil gözlem misyonunun konuşlandırılmasıyla başladı. Azerbaycan, normalleşme sürecine yardımcı olacağına inanarak bu faaliyetin yürütülmesini kabul etti.

İki aylık misyonun net olarak belirlenmiş parametreleri ve amaçları konusunda üst düzeyde mutabakat sağlanmasına rağmen, bazı AB üye devletlerinin garazlı yaklaşım sergilemesinden sonra gözlem misyonunun faaliyetinin Prag’da varılan anlaşmalarla ciddi bir çelişki oluşturduğu görüldü. Bu da AB çerçevesinde karar alma sürecinin güvenilirliğine ve şeffaflığına olan genel güveni etkiledi.

Aslında Ermenistan’da AB gözlem misyonunun varlığı, Ermenistan tarafından normalleşme sürecinin her üç yönde de bozulması girişimlerinin artması, aynı zamanda Azerbaycan, Ermenistan ve AB Konseyi liderlerinin üçlü görüşmesine asılsız ithamlarla darbe vurulması aynı zamana denk geldi. Böylece AB misyonunun normalleşme gündeminin ilerlemesine katkı sağlayacağı yönündeki ilk beklentiler boşa çıktı.

Azerbaycan, AB’nin iki aylık sivil misyonunu tamamladıktan sonra Ermenistan’da faaliyetlerini sürdürmek istediğini dikkate alarak, AB ile istişarelerde iyi niyet sergilemiş, aynı zamanda tutumunu, beklentilerini, rahatsızlıklarını açık ve şeffaf bir şekilde karşı tarafa iletmiştir. Azerbaycan’ın çeşitli düzeylerde AB temsilcileriyle yaptığı bir dizi istişarelerde, AB misyonunun Ermenistan’da bulunmasının, Ermenistan’ın üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmekten kaçınması için bir mazeret olmaması gerektiği ifade edildi. AB misyonunun varlığının mevcut diyalog mekanizmalarına karşı kötüye kullanılması tehlikelidir ve bundan kaçınılmalıdır.”

www.yenicag.info

105