Azerbaycan’dan Ermenistan’ın iddialarına sert yanıt

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Azerbaycan ordusu tarafından savaş suçlarının işlendiğini iddia eden açıklamasına, “Bu, on yıllardır bir milyona yakın insanın temel haklarını ihlal eden, asker ve sivillere karşı sayısız savaş suçları yapan bir ülkenin ikiyüzlülüğünün bir örneğidir.” diye yanıt verdi.

44 günlük Vatan Savaşı sırasında sivilleri hedef arak savaş suçu işleyen Ermenistan’ın ikiyüzlülüğü pes dedirtti. Ermenistan Disisleri Bakanlığı, yaptığı aciklamada Azerbaycan’ı savaş suçu islmekele suçladı. Ermenistan’ı bu mesnetsiz iddialarına Azerbaycan’dan yanıt gecikmedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ermenistan’dan farklı olarak Azerbaycan’ın uluslararası yükümlülüklerini ciddiye aldığını ve askeri operasyonlar sırasında işlenen suçlarla ilgili iddiaların ilgili devlet kurumları tarafından soruşturulduğunu vurgulamak isteriz.

Azerbaycan Cumhuriyeti Askeri Savcılığı, sosyal medya hesablarında paylaşılan bu videoların gerçek olup olmadığı, aynı zamanda videolarda yer alan görüntülerin çekildiği yer ve zaman, askerlerin kimliği ve gerçeklerin belirlenmesi için araştırmaların yapıldığını beyan etti.

Birinci Karabağ savaşından bu yana Ermeni silahlı kuvvetlerinin sadece Azerbaycanlı askerlere karşı değil, sivillere de görülmemiş katliamlar yaptığını, 26 Şubat 1992’de sadece bir gecede Hocalı şehrinde 613 sivilin vahşice katledildiğini, yaklaşık 4 bin Azerbaycanlının akıbeti hakkında hiçbir bilgi verilmediğini hatırlatıyoruz.

Ekim 2020’de Azerbaycan’ın Gence, Berde ve Mingeçevir şehirlerinin sivil nüfusu füzelerle hedef alınarak insanlığa karşı suçlar işlendi.

Ermenistan’ın neden olduğu mayın tehdidi, bugün bölgede yaşayan insanların yaşamları için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Kasım 2020’den bugüne, çoğu sivil olmak üzere 250’ye kadar kişi mayınların kurbanı oldu. Azerbaycan topraklarında bulunan mayınların 2021 yılında Ermenistan’da üretilmiş olması, Ermenistan’ın mayın haritalarını hala Azerbaycan’a teslim etmemesi ve bir yandan da yeni mayınlar gömerek Azerbaycanlılara karşı savaş suçlarına devam ettiğinin kanıtıdır.

Ermenistan hükümeti işlenen savaş suçlarını önlemek veya işlenen suçlar nedeniyle ilgili şahısların adalete teslim edilmesi yönünde bugüne kadar hiçbir pratik adım atmadı.

Ermenistan’ın asılsız iddialar yayarak uluslararası toplumu yanıltma ve sorumluluğunu gizleme girişimlerini kararlılıkla kınıyoruz.”

www.yenicag.info

151