Azerbaycan`dan Fransa`nın skandal Karabağ kararına SERT TEPKİ: "Tamamen provokatif faaliyetin göstergesidir"

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Fransa Ulusal Meclisi`nin “Ermeni halkının ve Avrupa ve Doğu`nun hırıstiyan topluluklarının korunması” adlı kararı onaylaması, Fransa parlamentosunun tamamen asılsız, dostlukla bağdaşmayan ve provokatif faaliyetidir” denildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından Fransa Ulusal Meclisi`nin resmen Azerbaycan toprağı olan Yukarı Karabağ’ın “bağımsız bir devlet olarak tanınmasını tavsiye eden kararı” onaylanmasına sert tepki verildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Fransa`nın bu tutumunun tamamen asılsız ve provokatif faaliyet olduğu belirtildi.

Bakanlıktan, Fransa Senatosu`ndan sonra Ulusal Meclis`in de böyle bir kararı onaylamasının Azerbaycan karşıtı eylemlerin devamlı hal almasının göstergesi olduğu bildirildi.

“Fransa Ulusal Meclisi`nin “Ermeni halkının ve Avrupa ve Doğu`nun hırıstiyan topluluklarının korunması” adlı kararı onaylaması, Fransa parlamentosunun tamamen asılsız, dostlukla bağdaşmayan ve provokatif faaliyetidir” denilen açıklamada, “Kararın isiminden de anlaşıldığı üzere gerçeklikten kopuk, konuya dini renk katmak isteyen Ulusal Meclis üyeleri, ermeni yanlısı tutumlarını suni kanıtlarla sunmaya çalışıyorlar. Biz Ermenistan-Azerbaycan münakaşasını dinlerarası çatışma olarak nitelendirilmesi çabalarını reddediyor, barış ve güvenlik için ciddi tehdit olan böyle tutumu şiddetle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Fransız yasama meclisinin bu hamlesinin, ülkenin arabuluculuk yetkisine ciddi bir darbe vurmanın yanı sıra ikili ilişkilere gölge düşürdüğü de kaydedildi.

Bugüne kadar Fransız Ulusal Meclisi`nin etnik temizliğe ve temel insan hakları ihlallerine maruz kalan bir milyon Azerbaycanlı hakkında tek bir karar bile kabul etmediğinin altı çizilen açıklamada, böylesi bir tutumun bölgede istikrarın oluşturulması çabalarını büyük darbe olduğu vurgulandı.

Konu ile ilgili Fransız Büyükelçinin Bakanlığa çağırılacağı da kaydedildi.

Dün, Fransa Senatosu’nun ardından Fransa Ulusal Meclisi de resmen Azerbaycan toprağı olan Yukarı Karabağ’ın “bağımsız bir devlet olarak tanınmasını tavsiye eden kararı” onaylamıştı. Parlamentonun alt kanadı olan Meclis’teki skandal oturuma 201 milletvekili katılmış; 188 evet ve 3 hayır oyu ile karar kabul edilmişti.

25 Kasım’da, Fransız Parlamentosunun üst kanadı olan senato da benzer bir tavsiye kararını 1 hayır oyuna karşı 305 evet oyu ile onaylamıştı.

Agil Bekir

www.yenicag.info

723