Azerbaycan’dan Hindistan’a çağrı: Ermenistan’a silah tedarikini durdurun

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Hindistan’ın Bakü Büyükelçisi Sridharan Madhusudhanan ile görüştü.

Hikmet Hacıyev, görüşmede, Ermenistan ile Hindistan arasında askeri işbirliğinin derinleşmesi ve bu bağlamda son günlerde Hindistan yapımı silah sistemlerinin İran üzerinden Ermenistan’a taşınmasına ilişkin fotoğraf ve görüntülerin medyada yayınlanmasının rahatsızlığa neden olduğunu bildirdi.

Hacıyev, Azerbaycan’ın Ermenistan ile barış anlaşması müzakereleri yaptığı bir dönemde Hindistan’ın Ermenistan’a silah tedarik etmesinin Ermenistan’ın militarize edilmesine ve durumun gerginleşmesine yol açtığını vurgulayarak, bunun Güney Kafkasya bölgesinde sürdürülebilir barış ve güvenliğin sağlanmasına engel olduğunu ifade etti.

Hikmet Hacıyev, Hindistan Büyükelçisini Azerbaycan tarafının rahatsızlığının ilgili yetkililerin dikkatine sunmaya ve Hindistan’ın Ermenistan’a silah tedariki konusundaki kararını yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

Hindistan büyükelçisi, Azerbaycan tarafının gündeme getirdiği hususun iletileceğini belirterek, ikili ilişkilerde rahatsızlığa neden olan konuların ele alınması için iki ülke arasında diyaloğun yapılmasının önemine dikkati çekti.

Hikmet Hacıyev, Azerbaycan’ın Hindistan ile diyaloğa her zaman açık olduğunu söyledi.

www.yenicag.info

453