Azerbaycan`dan Paşinyan`ın açıklamalarına TEPKİ: "Hiçbir mantığa sığmıyor"

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın bakanlar kurulu toplantısında ortaya attığı iddialara yanıt verdi.

Bakanlık açıklamasında, “Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın, 11 Ağustos’ta bakanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, bölgede ‘gergin insani durum’ olduğu iddialarını yineleyerek, Ermenistan tarafından ‘insani yardım’ adı altında Laçın istikametinde gönderilen yüklerin kabul edilmemesini Ermeni sakinlere karşı ‘etnik temizlik’ olarak göstermesi hiçbir mantığa sığmıyor.

Azerbaycan topraklarının yaklaşık yüzde 20’sinin işgal edilmesi sonucu Azerbaycanlılara karşı toplu katliamlar gerçekleştiren, sadece bu topraklarda değil, Ermenistan topraklarından da Azerbaycanlılara karşı etnik temizlik yapan bir ülkenin liderinin etnik temizlik iddialarını ortaya atmaya manevi hakkı yoktur.

Ermenistan’ın bu iddiaları sürekli yinelemesi, Laçın sınır kontrol noktası kurulmadan önce Ermenistan’ın Laçın yolunu kullanarak gerçekleştirdiği yasa dışı faaliyetlerin kontrol noktası kurulduktan sonra önlenmesinin bu ülkeyi rahatsız ettiğini gösteriyor.

Ermeni sakinlerin gerçekten de iddia edildiği gibi günlük yaşamın gerektirdiği şeylere ihtiyaçları varsa, bunun için Azerbaycan’ın önerdiği ve uluslararası ortakların desteklediği ‘Ağdam-Hankendi’ yolunun kullanılması mümkün.

Ermeni tarafı, asılsız ‘insani kriz’ iddialarını yaymak, Azerbaycan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik provokasyonlar yapmak yerine, bölgede barış ve istikrar için çaba göstermelidir.” denildi.

www.yenicag.info

263