Azerbaycan'ın eski devlet sekreteri Lale Şevket'in durumu kötüleşti

Azerbaycan’ın eski devlet sekreteri, ülkedeki en ünlü kadın siyasetçi ve Azerbaycan Liberal Partisi lideri Lale Şevket’in durumu kötüleşti.

Azerbaycan Liberal Partisi’nden yapılan açıklamada, Lale Şevket’in durumunun kötüleştiği ve ağır operasyona hazırlandığı bildirildi.

Partiden yapılan açıklamada, “Azerbaycan Liberal Partisi lideri, profesör Lale Şevket’in sağlığında ciddi sorunlar yarandı. O ciddi operasyona hazırlanıyor. Biz, Liberal Parti üyeleri, Azerbaycan siyasetinde dürüstlük ve mertlik sembolüne çevrilmiş Lale Şevket hanıma şifa diliyoruz. Hepimiz bu günlerde onun bu zor sınavı başarıyla atlatması için Allah’a dua ediyoruz. Biz, parti üyeleri Lale Şevket hanımı yalnızca parti lideri gibi değil, hem de bir Anne gibi görüyoruz. Bu nedenle de ona olan sevgimiz ve bağlılığımız çok güçlüdür. Allah onu bize bağışlasın.” ifadeleri kullanıldı.

69 yaşlı Lale Şevket, 1993’te dönemin Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından devlet sekreteri görevine getirildi, bir yıl sonra ise ülkedeki yolsuzluk ve rüşvete itiraz ederek görevinden istifa etti. Daha sonra yine Haydar Aliyev tarafından Azerbaycan’ın BM Büyükelçisi olarak atanan Lale Şevket, “Kabul etmediğim politikanın uluslararası toplum ve tarih karşısında vekili olamam” diyerek görevi kabul etmemiş, Cumhurbaşkanı kararnamesi ise 8 ay boyunca yürürlükte kalmıştı.

1995’te kurulan Liberal Partisi Başkanı seçilen Şevket, 2003 yılında parti başkanlığından istifa ederek bağımsız olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katıldı.

2005 yılında yapılan parlamento seçimlerinde milletvekili seçilen Lale Şevket, “koltuk için değil, millet için” diyerek yapılan haksızlıklara karşı milletvekilliğinden istifa etti.

Lale Şevket, son zamanlarda siyasetten uzaklaşmıştı.

www.yenicag.info

1 K