Azerbaycanlı gazeteci Sehavet Memmed, İsveç’te İkinci Karabağ Savaşı’nı anlattı

Ermenilerin saldırısı üzerine karşı hareket başlatan ve işgaldeki Dağlık Karabağ Bölgesi’ni tekrar Azerbaycan’a katan Azerbaycan Ordusu’nun ilerleyişini adım adım izleyen savaş muhabiri Sehavet Memmed, İsveç Azerbaycan Fedarasyonu ve İsveç Aydınlar Birliği’nin açtığı yarışmada birinci oldu. Gazeteci Memmed, Karabağ Savaşı esnasında yaşananlar hakkında İsveç’te yaşayan vatandaşlara bilgi vermesi için İsveç’e davet edildi.

İsveç Azerbaycan Federasyonu, Ermenistan ile Azerbaycan arasında yapılan Dağlık Karabağ Savaşı’nda olayları adım adım izleyen gazeteci Sehavet Memmed’i İsveç’e davet ederek savaş öncesi ve sonrası durumu değerlendirmek, savaş esnasında yaşananlar hakkında bilgi vermesi için bir seminer düzenledi.

Gazeteci Sehavet Memmed, İsveç Azerbaycan Fed. Başkan Yardımcısı Temur Eminbeyli ve bir konuk..

Gazeteci Sehavet Memmed, Ermenistan’ın haksız bir biçimde Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağı işgal etmesin doğurduğu olumsuzluklara yönelik bir değerlendirme yaptı. Ermenistan’ın son saldırılarına karşı Türkiye’nin hem siyasi hem de askeri desteğini alarak başlattığı karşı hareketle Dağlık Karabağ Bölgesini tekrar Anavatan topraklarına katmasının sanıldığı kadar kolay olmadığını ama başarıyla sonuçlandırdıklarını ve savaş esnasında yaşanan kimi olayları anlattı.

Sehavet Memmed seminer sonrası şu açıklamayı yaptı “İsveç Azerbaycan Fedarasyonun açtığı yarışmada en başarılı gazeteci olarak birinci seçilmiştim. İsveç’in üç büyük şehri Stockholm, Göteborg ve Halsingborg’da vatandaşlarımıza Karabağ Savaşı’ında yaşananlara ilişkin bilgi vererek seminerler yapıyorum. Öte yandan İsveç’te yaşayan vatandaşlara kardeş ülke Türkiye’nin manevi ve siyasi desteği bu savaşı kazandığımızı anlatıyorum. Azerbaycan’da vatandaşlarımız Türkiye’nin yaptığı desteklerinden dolayı Türkiye’ye karşı büyük sevgi duyuyor” ifadelerini kullandı.

Stockholm’da düzenlenen seminerin kapanış konuşmasını yapan İsveç Azerbaycan Fedarasyonu Başkan Yardımcısı Teymur Eminbeyli, hem daveti kabul ederek Azerbaycan’dan gelen konuklara hem de katılımcılara teşekkür ederek semineri sona verdirdi.

www.yenicag.info

201