Azerbaycanlı yetkili: "İran tarafından Azerbaycan'a karşı dini açıdan yöneltilen tehditler yeni bir durum değil"

Azerbaycan Dini Kurumlardan Sorumlu Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Sayavuş Haydarov, “Dini güvenlik konuları da dahil olmak üzere Azerbaycan’da durum, aynı zamanda dini güvenlik konuları yeterince ilgi odağında tutulmaktadır” dedi.

Azerbaycan Dini Kurumlardan Sorumlu Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Sayavuş Haydarov, gazetecilere yaptığı açıklamada İran`ın son zamanlarda Azerbaycan karşıtı tutum sergilemesi hakkında konuştu.

İran tarafından Azerbaycan’a karşı dini açıdan yöneltilen tehditlerin yeni bir durum olmadığının altını çizen Başkan Yardımcısı, Bakü`nün bunu bağımsızlığımızın ilk yıllarından beri hissettiğini söyledi.

Güvenlik kurumları da dahil olmak üzere ilgili devlet kurumları tarafından buna karşı her zaman özel tedbirler alındığını ve bu sürecin her zaman gündemde tutulduğunu belirten Haydarov, “Genel olarak deneyimler, yurtdışında dini eğitim almanın faydasız olduğunu göstermektedir. Çünkü o ülkelerde verilen eğitim onların siyasetine hizmet ediyor ve orada eğitim alan insanlar ister istemez yabancı dini ideolojiden etkileniyor. Azerbaycan’da 2018 yılından beri İlahiyat Enstitüsü faaliyet gösteriyor ve bizim milli din görevlilerimiz yetişiyor.” ifadelerini kullandı.

Haydarov, İran hükümeti için çalışan casus ağlarının ifşa edilmesi konusunda ise şunları söyledi:

“Bu tür faaliyetler her zaman olmuştur. Bugün, devlet güvenlik kurumlarının profesyonelliği öyle bir düzeyde ki, bundan sonra da etkin önlemler alınacak ve ülkemize yönelik tehditler zamanında önlenecek. Dini güvenlik konuları da dahil olmak üzere Azerbaycan’da durum, aynı zamanda dini güvenlik konuları yeterince ilgi odağında tutulmaktadır. Gerektiği sürece önemli tedbirler alınacak.”

www.yenicag.info

302