"Bağımlılık yapmış dolardan vazgeçmek hiç kolay değil" - Erdoğan'ın danışmanı

Profösör, AKP Genel Başkanı Danışmanı Yasin Aktay, Bakü’yü ziyaret etti.

Aktay, ziyareti esnasında Yeni Çağ Azerbaycan‘ın sorularını yanıtladı.

-Yasin bey, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin son durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Azerbaycan’la Türkiye arasındaki ilişkiler tarihi, coğrafi ve kültürel köklere dayanmaktadır. Bu iki ülkeyi bir birinden ayırmanın imkanı yok. Tarihte birkaç kez ayrılmal zorunda kaldık ama kalplerimiz hrp birlikte çarptı. 90’lardan sonra ilişkiler çok iyi bir şekilde gelişmeye başladı.

Türkiye’de seçimleri kazanan tüm bakanlar, cumhurbaşkanları ilk ziyaretini Azerbaycan’a yapıyor. Azerbaycan için de aynı durum geçerli. Bu bile birlik ve beraberliğimizin bir göstergesi. Aslında dünya yeni bie düzen arıyor. Hiçbir devlet tek başına var olamaz ve tüm dünyaya meydan okuyamaz. Dünyaya hükmetmek isteyen güçlerin dünyayı hangi duruma soktuğu ortada. Dünyada bir güç olmak için değil kendimizi savunmamız için birlik olmalıyız. Devletler, halklar arasındaki ilişkiler üzerine bir de bilim adamları arasında diyalogların kurulmasında büyük bir fayda var.

– Hiçbir devletin tek başına dünyaya meydan okuyamayacağını söylediniz. Ama Donald Trump, BM’in son toplantısında bunu yaptı…

– Doğru, meydan okudu ama başka bir şey yapamadı. Şu anda ABD yalnızlaşıyor ve çöküş dönemini yaşıyor. ABD, bu yönetim ve düşünce tarzıyla gücünü koruyamaz. Bir ülkeyi güçlü kılan onun ilişkileridir, sadece ülke içinde ekonomiyi güçlendirerek o ülkeyi ayakta tutamazsınız.

– Yıllardır Türkiye, Rusya, Çin, İran dolardan vazgeçeklerini söyleseler de hala bir kesin sonuç yok.

– Dolar bağımlılık yapmış durumda. Bütün dünyaya kafa tutuyor. Ondan vazgeçmek hiç kolay değil. Bunun için milli irademizi ortaya koymalıyız. Sadece ulusal para birimlerini kullacağımızı söylesek de maalesef doları da çok kullanıyoruz.

– Son dönemlerde Kafkasya’nın önemi artıyor. Türkiye’nin Kafkasya’ya girme isteği de bunu gösteriyor. Bu durumda Türkiye Kafkasya’dan ne elde edebilir?

-Kafkasya ve Türkiye coğrafiyası bir birine oldukça yakın. Bu toplumlar akraba toplumlar. Bazılarına yönelik savaş açmayı kastetmiyorum, ekonomik ittifaklar kurmak gerek. Eğer ekonomik ilişkileri başkalarının çıkarlarına zarar vermeyecek şekilde kurarsak bölgede güvenli ve sağlam ilişkilere şahit oluruz.

Sehavet Memmed

www.yenicag.info

1.5 K