Bakan Akar'dan Irak ve Suriye'ye mesaj: "Bizim tek hedefimiz terörle mücadele"

Milli Savunma Bakanı Akar, Ukrayna’dan yolan çıkan ilk tahıl gemisinin yarın saat 15:00’te İstanbul açıklarında olacağını bildirdi. Bakan Akar, İstanbul’daki koordinasyon merkezine işaret ederek, “Tarafların bir arada olabildiği tek ortam” diye konuştu. Akar, terörle mücadele mesajları da verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda soruları yanıtladı. Bakan Akar, tahıl koridorunda ilk sevkiyatın başlaması ve süreç ile terörle mücadeleye dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar’ın açıklamaları:

Bundan sonraki gemiler de benzer şekilde, dileğimiz herhangi bir aksaklığa uğramadan devam edecek. Tarafların mutabakatları saygıdeğer. Bu gemi yarın saat 15:00 civarında Türk boğazlarında açıkta demirleyecek. Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM temsilcileri, oradaki yükü kontrol edecekler ve sorun çıkmazsa yoluna devam edecek. 25 milyon tondan fazla tahıldan bahsediyoruz.

“TARAFLARIN BİR ARADA OLABİLDİĞİ TEK ORTAM”

Tarafların ilgili personeli, bizim belirlediğimiz koordinasyon merkezinde hazır bulundurulması takdire şayan. İmzaya sadık olduklarının göstergesi. 23 Temmuz’da karargah teşekkül etti, orada görüştük, tanıştık, resmen açılışını yaptık. Orası tarafların bir arada olabildiği tek ortam şu anda. Güven, bizi son derece gururlandırmakta. Biz de olabildiğinde tarafsızca olayların çözülmesine gayret gösteriyoruz. Burada bizim yaptığımız mutabakatta 120 gün ibaresi var. Talep gelmezse mutabakat otomatik olarak yenilenecek. Tabii ki burada zamanla sınırlanması şeklen uygun olabilir ama esas olan insanların ihtiyacını karşılamak.

UKRAYNA’DA BEKLEYEN UÇAKLARIN DURUMU

Uçaklarımızın bakımı, ikmali yapıldı. Ukrayna da desteği gösterdiler. Bu durumu bir an önce düzeltmek için hem Rusya hem de Ukrayna ile temaslarımız sürüyor. Uçaklarımız kalktığında kontrol edilemeyen gruplar tarafından, provokasyon amaçlı girişim olabilir endişesinden dolayı, temaslarımızı sürdürüyoruz. En müsait zamanlarda uçaklarımızı alacak durumdayız, önümüzdeki günlerde de olabilecek gibi görünüyor.

TERÖRLE MÜCADELE

Bizim terörle mücadelemizin çok iyi anlaşılması lazım. Bizi tek amacımız var. Sınır ötesi harekatlarda, operasyonlarda, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak. Bunu da meşru müdafaa esasları ile gerçekleştiriyoruz. Bizim komşularımızın egemenlik haklarına saygımız sonsuz. Bizim tek hedefimiz var, terörle mücadele. Bu aynı zamanda komşularımızın da lehine. Başka niyetleri yoksa, bizim Irak’ta, Suriye’deki terörle mücadelemiz Irak ve Suriye’nin de yararına. Terörist nerede, bizim hedefimiz orası. Terör yuvalarını tek tek temizliyoruz.

DOHUK’TAKİ SALDIRI

Zaho’daki olayda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Iraklı kardeşlerimize taziyelerini sunuyorum, yaralıların için acil şifa temenni ediyorum. İhtiyaç ve destek konusunda yardımcı olabileceğimizi de söyledik. Hemen akabinde Musul Konsolosluğumuza yapılan saldırı, kimin sivil hedeflere yönelebildiğini, tezlerimizi ispatlarcasına böyle bir olayla karşılaştık. Bunlar kundaktaki bebeklere kurşun sıkan alçak sürüsü. Bunların nasıl yapıldığını herkesin anlaması, görmesi lazım.

“SINIRLARIMIZI KORUMAK İÇİN NE LAZIMDA YAPARIZ”

PKK eşittir sonuna kadar YPG, bunun bilinmesi lazım. Teröristlerin çıkarılması konusunda zafiyet var, Tel Rıfat ve Münbiç’te unsurlarımıza karşı tacizler var. Biz bunlara misliyle cevap veriyoruz. Bizim duruşumuz itibarıyla hakkımızı korumada hiçbir kaybı kabul etmiyoruz. Biz hudutlarımızı korumak için nerede, ne zaman, ne lazımsa gerekeni yaptık, yapmaya devam edeceğiz. DEAŞ’a karşı mücadeleyi göğüs göğüse veren biziz. Biz bu mücadeleyi kayıtsız şartsız sürdürdük.

1.1 milyon Suriyeli kardeşimiz gönüllü olarak döndü. 500 bin Suriyeli İdlib bölgesine döndü.

(ABD’den YPG’ye taziye mesajı) Bir akıl tutulması, izahı yok bunun. 4500 teröristi etkisiz hale getirmiş olan bir silahlı kuvvetlere ‘DEAŞ’la mücadeleye zarar verirsiniz’ gibi argümanı olmayan konuşma yapmak müttefiklik ruhu ile bağdaşmaz. Biz çok açık şekilde muhatabımızla paylaştı.

(ABD, terör örgütü YPG’den vazgeçecek mi?) Vazgeçecek. Teröristle, terör örgütü ile yaşanmaz. Önünde sonunda bunun anlayacaklar. Biz gerçekten son derece şeffaf, net her şeyi ortaya koyuyoruz.

“18 UÇAĞIMIZ ALARM SEVİYESİNDE GÖREVLERİ BEKLİYOR”

F-16 konusu önemli bir konu. Sadece TSK güçlü olmayacak, NATO güçlü olacak. Şu anda bizim hava kuvvetlerimizde 18 uçağımız, alarm seviyesinde verilecek görevleri bekliyor. Bunların hepsi, Türk Hava Kuvvetleri, NATO ile beraber çalışıyor. Önümüzdeki 15 Ağustos’ta ABD’de tekrar bir F-16 toplantısı yapılacak. Bu toplantıda temaslar konusunda, yönetimin son derece pozitif olduğunu, olayın öneminin farkında olduklarını müşahede ettik fakat, Cumhurbaşkanımıza söz verip, sanki inadına yaparmış gibi Amerikan Kongresi’nde diplomatik nezakete sığmayan, iki ülke ilişkisine sığmayan ‘onlara vermeyin’ diyerek girişimde bulundular (Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in konuşması). Bu son derece, en hafif tabiriyle talihsiz bir girişimdir. Bunun sonucunda Kongre’den yasa tasarısı çıkarıldı, sevk edildi.

Dünya çok genişledi, seçenekler çok arttı. Buna karşı birçok çözüm üretilebilir. Bu komşumuz Yunanistan’ın tavrı çok enteresan, anormal. Bunlar sadece F-16’ları vermeyin diye ABD’ye gitmediler, aynı zamanda Almanya’ya gittiler. Denizaltıları vermeyin diye. Bu ne iyi komşuluğa, ne dostluğa sığıyor. Biz, ABD’nin kurumsal bir tavırla bu dedikodu niteliğindeki girişimlere itibar etmeyip, TSK’ya karşı gerekli tavrı göstereceklerine inanmak istiyoruz.

www.yenicag.info

261